AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Pek bilinmeyen bir ayak sorunu; tarsal tünel sendromu

Ayak tabanı ve bileğinde görülen yakınmaların ardında çok da tanınmayan “Tarsal Tünel Sendromu” yatıyor olabilir. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Enis Yıldırım, konuyla ilgili merak edilenleri açıkladı.
Tarsal Tünel Sendromu, siyatik sinirin ayak parmaklarına kadar uzanan dalı olan posterior tibial sinirin tarsal tünellerden geçerken yaşanabilecek sıkışmalar sonucu oluşuyor. Diğer sendromlara göre daha nadir görülen Tarsal Tünel Sendromu, ayakta oluşan bir rahatsızlık olması nedeniyle gün içerisinde ayaklara çok fazla ağırlık bindirmek bu rahatsızlığı tetikleyebiliyor. Bilekte oluşabilecek burkulmalar hasarı arttırabiliyor.

TARSAL TÜNEL SENDROMU NEDEN OLUR?

Tarsal Tünel Sendromu tetikleyen birçok sebep bulunduğuna dikkat çeken Opr. Dr. Enis Yıldırım, “Ayak bileğine aşırı yük binmesi en yaygın neden olarak bilinir. Gün içerisinde uzun süre ayakta durup, ayak bileğinin gücünü kaybetmesine bağlı yaşanabilecek burkulmalarda Tarsal Tünel Sendromu oluşması mümkündür. Başlıca Tarsal Tünel Sendromu sebeplerine bakacak olursak;
•    Travmalar
•    Tarsal tünel çevresinde iyi huylu kitle
•    Artrit
•    Düz tabanlık
•    Tibial sinir yakınındaki tümörler
•    Şeker hastalığı
•    Ayak bileklerinde ödem
•    Ayak bileği burkulması veya kırığı
•    Sinir üzerindeki baskıya neden olan tibial siniri çevreleyen zarda varikoz damarlar, öncelikli olarak sayılabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tarsal Tünel Sendromu belirtileri hakkında bilgiler veren Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Enis Yıldırım, “Hastalarda ayakta uyuşma, güç kaybı, karıncalaşma ve hissizlik gibi durumlar görünür. Tibial sinir boyunca görülen ağrılar, özellikle ayak tabanında ve bilek kemiğinde artış gösterir. Tarsal Tünel Sendromu’nun sebep olduğu diğer belirtiler ise; batma tarzında acılar, iğnelenme tarzı ağrılar, karıncalanmalar, hissizlik ve yanma hissidir. Belirtiler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.” diyor.
Bazı kişilerde giderek ilerleyen ağrılar olabildiği gibi bazı insanlarda ise birden baş gösteren semptomlar oluşabildiğini belirten Yıldırım, “Ağrıların ve diğer belirtilerin zorlamalara ve yapılan fiziksel aktivitelere göre arttığı gözlenmektedir. Fiziksel aktivitelerin çok ağır bir şekilde yapıldığı günlerde geceleri karıncalanmalar ve ağrılar fazlasıyla artabilir.” bilgisini veriyor.

TARSAL TÜNEL TANISI NASIL KONULUR?

Opr. Dr. Yıldırım tanı sürecine ilişkin şu bilgileri veriyor: “Tarsal tünel sendromunun teşhisi için ayağınız ve ayak bileğiniz incelenir. Ortopedi uzmanı tibial sinire hafifçe vurarak bir Tarsal Tünel Sendrom testi yapacaktır. Bu baskı sonucunda eğer bölgede karıncalanma hissi veya ağrı söz konusu olursa tarsal tünel sendromundan şüphe edilir ve sinir sıkışmalarında kullanılan elektromyografi (EMG) testi yapılır.”

Yıldırım, “Ortopedi uzmanınız eğer bir kitleden şüpheleniyorsa, bölgeye gelişmiş görüntüleme tekniğiyle bakılır. Tarsal tünel sendromuna kemikli bir büyümenin veya kitlenin sebep olduğu düşünülüyorsa bilgisayarlı görüntüleme testi olarak MR ve BT isteyebilir.” diyor.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Opr. Dr. Enis Yıldırım tedavi süreciyle ilgili şu bilgileri veriyor:
"Tarsal tünel sendromu tedavisi belirtilere ve şikayetlerin derecesine göre değişiklik göstermektedir. Ağrılar çok şiddetli değilse evde tedavi mümkündür. Bu amaçla, iltihaplanmayı azaltarak sinir sıkışmasını hafifleten ilaçlar kullanılabilir. Mümkün olduğunca problemli bölgeyi yormaktan kaçınmak ve buz uygulamak rahatlatacak ve iyileşmeye yardımcı olacaktır. Dinlenme, buz uygulaması, kompresyon ve yükseltmeden oluşan dört adımlı RICE tedavisi de şişme ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olacaktır. Evde yapılan tedavi sonrasında iyi sonuçlar alınmaması halinde ortopedik tabanlık tedavisi uygulanabilir. Bunlardan sonuç alınamaması durumunda cerrahi müdahale gerekir."
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat