AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Dünyada yılda 250-500 bin kişi gripten ölüyor

Türkiye’de grip aşısının yeterince önemsenmediğine işaret eden uzmanlar geçtiğimiz hafta Antalya’da yapılan 20. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi’nde risk grubundaki kişilerin mutlaka aşılanması gerektiğine bir kez daha dikkat çektiler.
Kongrede Dünyada her yıl yaklaşık 1,5 milyar kişinin grip grip hastalığına yakalandığı, bu kişilerin 2-3 milyonu hastaneye yatacak kadar ağır grip geçirdiği 250.000-500.000 kişi grip nedeniyle yaşamını yitirdiği uyarısı yapıldı.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, Türkiye’de aşılanması gereken 35 milyon insanın olduğunu, ancak 2.5 milyonunun aşılandığını vurguladı. Griple soğukalgınlığının sık sık karıştırıldığını hatırlatan Prof. Dr. Serhat Ünal, “Mevsimsel grip olarak nitelendirdiğimiz influenza her sene 40. haftadan İtibaren başlar ve 45.-46. haftada atak gösterir. Kış mevsiminde hapşıran kişi gördüğünüzde oraya 1-1,5 metre mesafe koymak, herkese sarılıp öpmemek, ellerinizi sık sık yıkamak ve sık sık burnumuza götürmemek, ama bütün bunlar yetse zaten hastalıklar olmaz. Korunma kısmında mutlaka İnfluenza aşısının yapılması gerekiyor. Zaman zaman televizyonda görüyoruz, influenza aşısının koruyuculuğunu tartışıyorlar ama dünya artık tartışmıyor. ‘İnfluenza aşısının etkinliği düşüktür’ dedikleri, birincil koruma etkinliği zaman zaman suşların uygunsuzluğundan dolayı % 30-40’lara düştüğü zamanlarr olsa bile, o yıllarda ikincil koruma yani aşı yapılmış-yapılmamış kişiler arasında her türlü hastalıktan ölüm, her türlü hastalıktan hastaneye yatış farkına bakıldığında; hastaneye yatışlarda %50-60, mortaliteden %80’e kadar çıkan bir fark var.”
Prof. Dr. Serhat Ünal, bu yıl aşı konusunda sıkıntı olduğunu her yıl üç firmanın aşı getirdiğini bu yıl ise bir firmanın aşı getirdiğini belirterek, 65 yaş üstündeki herkesin aşılanması gerektiğini hatırlattı ve ekledi:
“Ayrıca diyabet, KOAH, sol kalp yetmezliği, kronik karaciğer yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, immünsüpresif hastalar, streoid kullananlar, kanser tedavisi görenler, HIV pozitif hastalar. iki tane önemli grup; gebeler ve ekzojen obezitesi olanlar mutlaka bu mevsimde influenza aşısıyla aşılanmak durumundadır.”


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat