AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Geleneksel Avrasya Maratonu kapsamında yüzlerce diyabetli de Asya’dan Avrupa’ya yürüyerek geçtiler. Diyabetliler gökyüzüne yüzlerce mavi balon bıraktılar.

Geleneksel Avrupa Maratonu, diyabetliler için bir şenlik havasında geçti. Türkiye Diyabet Vakfı ve Lilly İlaç firmsanıın işbirliğiyle organize olan diyabetliler simgesel maviler içinde maratonun en geniş grubu olarak yürüdüler.
Toplumda diyabet konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen grup yürüyüşüne katılanlar ellerinde taşıdıkları pankartlarla mesajlarını vermiş oldular. Yaklaşık 1000 kişiden oluşan diyabetliler grubu,
diyabet tedavisinde büyük bir öneme sahip olan insülinin tıbbın hizmetine sunulduğu 1923 tarihini temsilen 1923 adet mavi balonu gökyüzüne bıraktılar.
Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, diyabet ve etkinlikle ilgili şunları söyledi:
“Bugün ülkemizdeki 10 milyonun üstünde diyabet hastası ve diyabet riski altında olan yurttaşımız var. Bizim bu yürüyüşümüz, diyabetle daha güzel bir yaşam için. Biz diyabetin önlenebilir, kontrol altına alınabilir, insan sağlığına hiç bir zararı olmayan bir hastalık olduğunu, diyabetle daha güzel yaşanabileceğini göstermek için bu yürüyüşü düzenledik.”
Yürüyüşe destek veren Lilly İlaç Genel Müdürü Kadir Tepebaşı da, diyabetin sadece hastayı değil, çevresini, ailesini de etkileyen ve hayat boyu süren bir hastalık  olduğunu vurgulayarak ”Bu tür organizasyonlarla diyabet konusuna ne kadar fazla dikkat çekilirse, diyabet ile mücadelede elde edilecek başarının da o kadar artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

SAYILARLA DİYABET

Sağlık verileri, hızlı sosyal ve kültürel değişimler, nüfusun yaşlanması, kentleşme oranındaki artış, fiziksel aktivitelerde azalma, sağlıksız yaşam tarzı ve davranış biçimleri gibi nedenlerin etkisiyle diyabetli hasta sayısının her geçen gün arttığını gösteriyor.
Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun verilerine göre 2011’de dünyada 366 milyon diyabetli hasta 183 milyon da tanı konulmamış hasta tespit edildi. 2030’da bu sayının 552 milyona ulaşması bekleniyor. Her 10 saniye üç kişide diyabet gelişirken, diyabet ve diyabete bağlı komplikasyonlar yüzünden her yıl 4,6 milyon insan hayatını kaybediyor.

2010 yılında açıklanan “Türkiye Diyabet Epidemiyolojisi Çalışması II” (TURDEP II) sonuçlarına göre Türk erişkin toplumunda 90’ların sonunda yüzde 7.2 olan diyabet görülme sıklığının yüzde 13.7’ye yükseldiği gözlenmişti. Çalışmada  ayrıca yedi milyon kişinin diyabet ve komplikasyonlarından etkilendiği  ancak sadece 4.3 milyon kişinin tanı aldığı açıklanmıştı.
Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye’de diyabetin artış hızının dünya ve Avrupa genelinin üzerinde olduğunu ortaya koyuyor.986 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat