AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerisiyle hastalar için "yan etkileri bilirim hattı" oluşturdu.

Sağlık Bakanlığı ilaçların yan etkilerinin belirlenmesi ve tedavi sürecindeki hastaların olumsuz etkilenmelerinin önlenmesi amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Uygulama, ilaç kullanıcılarının karşılaştıkları olumsuzluğu bakanlığa bildirmesi esasına dayanıyor. Buna göre ilaç kullanan kişi yan etkilerini internet üzerinden bildirerek sürece katkıda bulunacak. Böylelikle, yıllardır hekim ve eczacıların gözlemlerine dayalı olarak toplanan yan etki bilgileri doğrudan kullanıcıdan da alınmış olacak.
Uygulama Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesi ile gündeme geldi. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Güven Artıran, yan etki bildirimiyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Dünya Sağlık Örgütü, Hırvatistan’da denenen bu projeyle ilgili ikinci ülke olarak Türkiye’yi seçti. Bu proje ile ilaçların olumsuz etkilerinin belirlenmesi amaçlanıyor. İlaçların tedavi edici özelliklerinin yanında birtakım istenmeyen yan etkileri de olabiliyor. Yan etki bildirimleri, ilaçlarla ilgili olası risklerin mümkün olan en kısa sürede tespit edilip önlemlerin alınabilmesi için büyük önem taşıyor. Türkiye'de aslında 1985'den beri hekimlerden, eczacılardan ve hemşirelerden yan etki bildirimleri alınıyordu.
Bu yan etkiler kurum bünyesindeki Türkiye Farmakovijilans Merkezi'nde (TÜFAM) izlenip kayıt altına alınıyordu. Artık hastalar ya da yakınları da ilaç kullanımı sırasında karşılaşılan yan etkileri doğrudan TÜFAM'a iletebilecek."
Güven Artıran’ın verdiği bilgiye göre, ilaçlarla ilgili bildirimde bulunanların kimlikleri saklı tutularak değerlendirme yapılacak.

NASIL BİLDİRİM YAPILACAK?

Yan etki bildiriminin kolaylıkla yapılabilmesi için Dünya Sağlık Örgütünce hazırlanan elektronik raporlama sistemi kullanılacak. Sistem üzerinden doktor, eczacı, diğer bir sağlık çalışanı, hastanın yasal temsilcisi ya da doğrudan tüketici bildirimde bulunabilecekler.
İlaç yan etki bildirimi sadece internet üzerinden yapılabilecek. Bunun için Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun www.titck.gov.tr adresindeki “İlaç yan etki bildirimi” linki kullanılacak.

Link tıklandığında açılan sayfada bildirimde bulunacak kişi e-posta adresini girecek ve yan etki bildiriminde bulunacak.
Yan etki bildirimi yapacakların sadece e-posta adresinin bulunması yeterli olacak. Bu kişilerin kimlik ve adres bilgileri gizli tutulacak, kendi izinleri olmadan üçüncü kişilere veya kurumlara açıklanmayacak.1256 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat