AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Tedavi sürecindeki kanser hastaları ve yakınlarından oluşan Tiyatro Hayat Ekibi, Akatlar Kültür Merkezi’nde tek perdelik bir oyun sahneledi.

Akatlar Kültür Merkezi, Neolife Tıp Merkezinin öncülük ettiği anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Bu çerçevede hasta ve hasta yakınlarıyla sağlık mensupları birlikte tek perdelik bir oyun sahnelediler.
Oyunda kanser tedavisi devam eden 2, kanser tedavisi tamamlanan 1 kişi ve 2 hasta yakını ile Neolife medikal ve idari ekibi rol aldı. Oyun, hasta ve yakınları için sosyal bir paylaşım platformu oluşturmak amacıyla başlatılan Dramaterapi çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi. Üç aylık hazırlık sürecinin ardından sahnelenen oyunu 300 kişi izledi.
Etkinlik, tedavi sürecindeki hasta ve yakınları için sosyal bir paylaşım platformu oluşturmak amacıyla başlatılan Dramaterapi çalışmaları kapsamında gerçekleştirildi. Bu çalışmaların, tedavi süreci ve sonrasında hasta ve hasta yakınlarının ruhsal olarak hastalıkla daha güçlü bir şekilde baş etmelerini desteklemek amacıyla yapıldığı belirtildi.

YAŞAMA POZİTİF BAKMAK

Sahnelenen oyunun konusu da etkinliğin amacına uygundu. Oyun, yaşanılan olumsuzluklara rağmen hayata bakış açısını değiştirerek; hayatı olumluya dönüştürebilmenin kişiye bağlı olduğu ana fikri üzerine kuruluydu. Oyunda, eski bir fabrikada çalışanlar mutsuz, monoton ve enerjisi düşük günler geçirirken içlerinden birinin başkaldırısı tüm fabrikayı harekete geçirerek akışı değiştiriyordu. Oyuncular, baskıcı ve huzursuz geçen günleri eğlenceli hale getirip, mutlu olmanın bazen de öğrenilebilir bir şey olduğunu alkışlanacak bir ustalıkla anlatmayı başardılar.
Oyun sonunda oyunculara izleyicilerin alkışları arasında birer plaket verildi.

TEDAVİYE KATKI

Neolife Tıp Merkezi’nden Psikoonkolog Elçin Biçer, hasta ve yakınlarını moral açıdan güçlü tutmanın önemini vurgulayarak,  bu alanlarda atılan önemli adımlardan birinin de destekleyici tedavilerdeki yaklaşımlar olduğunu söyledi. Elçin Biçer, dramaterapinin hasta ve hasta yakınlarının psikolojisine olumlu katkılar sağladığını belirtti.

 
OYUNUN KÜNYESİ

Proje Tasarım: Tiyatro Hayat          
Proje Uygulama: Ali Anıl
Genel Sanat Yönetmeni: Mana Uygur         
Müzik: Serhat Karahan – Uğur Ateş                            
Dekor: Olcay Usta – Sina Mobilya
Koreografi: Gülay Sütçü
Kostüm: Ezgi Tombul
Teknik: Göksel İlgi

Oyuncular: Seher Kadakal (İsyan Nisan), Ahu Kadakal (Mızmız Kız), Filiz Güngör (Öptüm Gönül), Tülay Şentürk (Hükümet Abla), Elçin Biçer (Dilek Meleği 1), Orhan Bilgin (İç Ses), Vedat Doğman (Yaygara Necmi), Gülgün Bilen (Dilek Meleği 2), Emircan Çınar (Büyük Patron).2446 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat