AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Trakya Üniversitesi öğrencisi kanser hastası Dilek Özçelik, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’la konuştu, söyledikleriyle herkese insanlık dersi verdi.

Adı Dilek Özçelik… Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde okuyor. Sözlerinden orta halli bir ailenin kızı olduğu anlaşılıyor. Onu, Edirne’yi ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la yaşadığı diyalog sonrası televizyon ekranlarından tanıdık.
Dilek, kanser tedavisi gördüğü için saçları sıfır numarayla kesilmişti. Dilek Özçelik, hastalığının tanı ve tedavisiyle ilgili yaşadıkları zorlukları Bakan Bayraktar’a anlatmak istedi. Bakan genç kızın söylediklerinden “para istediği” izlenimine kapılarak, cebine bir miktar para koydu. Dilek, almak istemedi. Bakanın bu tavrına gözyaşları ve “bir umutla size geldim, ama bir daha yıkıldım. Umutlarım yıkıldı” sözleriyle karşılık verdi.
Bakan Bayraktar, “parayı düşürme” deyip uzaklaşırken genç kız da hıçkırarak “ben dilenci değilim” diyerek bir köşeye çekildi.
Bakan ve beraberindekilerin öğle namazı için camiye gittiklerini öğrenen Dilek, namazın bitmesini bekledi. Cami çıkışında Bakan Bayraktar’ın yanına giden Dilek parayı iade etti ve ilaç temininde yardımcı olunmasını istediğini vurguladı.
Bu olay Dilek Özçelik’i haber bültenlerinin ilk sıralarına yerleştirdi. Onun girişimiyle Türkiye, sağlıkta söylenenle yaşanan arasındaki uçurumu görme, anımsama, tartışma noktasına geldi.

“BENİM DEĞİL BİZİM DERDİMİZ”

Eğitim Fakültesi öğrencisi Dilek Özçelik, bu olay sırasında ve sonrasında bakın neler dedi?

  • Aylar süren tetkikler sonunda kanser olduğumu öğrendim. Üç hafta önce lenf kanseri teşhisi konuldu. Doktorlar bazı ilaçların devlet tarafından karşılanmadığını söylediler. Zaman ve para harcama lüksümüz yok. Ne yapacağımı bilemedim. Destek alacak makam sahibi kimsemiz yok. Tesadüfen Bakan beyi görünce önüne çıkıp zor durumda olduğumuzu ve ilaç konusunda yardımcı olunmasını istedim Ama derdimi anlatamadım. Ben ilaç temini konusunda kolaylık sağlanmasını anlatmaya çalışırken o para verdi. Bu çok ağırıma gitti. Benim gibi insanların nasıl zorluk içinde olduklarını ve çaresizliklerini bir daha hissettirdi.

 Ben kendi derdim için adım attım. Ama gördüm ki benim değil, bizim derdimizmiş. Bu tür tedavi gören herkesin sorunu bu.

  • İnsanlar çaresiz oldukları için yardım istiyorlar. Yardım istenecek bir mevkideysiniz biri sizden yardım istemek için yanınıza geldiğinde eliniz cebinize değil, vicdanınıza gitsin.

ERKEN TANI GERÇEKTEN ÖNEMLİ Mİ?

  • Benim hastalığımın teşhisi üç hafta önce konuldu. Ama ben Eylül ayından beri bekliyorum. Randevu alabilmek için aylarca beklemek zorunda kaldım. Bu durumda erken teşhis nasıl konulabilir ki?
    Her yerde bir arkanız olması gerekiyor. Dayınız olmadan yürümüyor. Bu süre öyle zor geçiyor ki. Biyopsi sonucu için bir ay bekleniyor. MR için bir ay sonraya gün veriliyor. Sonuçları için de bekliyorsunuz. Gerçekten kanser çok zor bir hastalık. Ben de aylarca bekledim. Kanserde erken teşhis önemli diyorlar. Sizce kanserde erken teşhis böyle konur mu? Yapılan tahlillerin sonuçlarını beklerken aylar geçiyor. Araya hatır gönül, “Dayı” girince süreç hızlı işliyor. Aylarca değil de bir kaç gün içinde işleriniz bitiyor. Ben şimdiden çok yoruldum. Annem ve babam için bu mücadelemi veriyorum. Ben yetkililerden en azından kanser hastalarının randevu ve tahlil sonuçlarının hızlı çıkması için, erken teşhis konulması için bir yardım etmesini istiyorum.

Hastanede yer olmadığı için Hematoloji servisi yerine başka bir serviste yatış yapacağım belirtildi. Bu süreç bütün kanser hastaları için çok zor.1537 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat