AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Türkiye'de ikinci ölüm nedeni kanser. Kanserden ölümlerin en çok görüldüğü 5 il; İstanbul, Kocaeli, Ankara, Rize, Edirne.

Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de nedeni bilinen ölümlerin yarısından çoğu kalp damar hastalıkları ve kanser sonucu gerçekleşiyor.
TÜİK’in son üç yılın “Ölüm Nedeni İstatistikleri” açıklamasında şu bilgiler yer alıyor:

Ölümlerin yarısından fazlası, dolaşım sistemi hastalıkları ve kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşmektedir.

Ölüme sebebiyet veren hastalıkların 2010, 2011 ve 2012 yılları oranlarına bakıldığında, en fazla ölüm nedeninin dolaşım sistemi hastalıkları olduğu görülmektedir. İkinci sırada ise kötü huylu tümörler (malign neoplazmlar) gelmektedir. 2012 yılında bu iki ölüm nedeni, toplam ölümlerin %59,0’unu oluşturmaktadır.

2012 yılında ölümlerin %37,9’u dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanmaktadır.

2012 yılında ölüme sebep olan ilk altı hastalık grubu sırasıyla; %37,9 ile dolaşım sistemi hastalıkları, %21,1 ile kötü huylu tümörler (malign neoplazmlar), %9,7 ile solunum sistemi hastalıkları, %6,0 ile endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar, %4,3 ile sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları ve %4,1 ile dışsal yaralanma nedenleri ve zehirlenmeler olarak görülmektedir.

2012 yılında dolaşım sistemi hastalıklarının %31,2’si isemik kalp hastalığından kaynaklanmaktadır.

2012 yılında dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle gerçekleşen ölümlerin %31,2’si isemik kalp hastalığı, %25,7’si serebro-vasküler hastalık, %25,7’si diğer kalp hastalığı ve %11,8’i hipertansif hastalıklardan kaynaklanmaktadır.

2012 yılında kötü huylu tümörlerin (malign neoplazmlar) %31,6’sı gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğerin kötü huylu tümöründen kaynaklanmaktadır.

2012 yılında kötü huylu tümör nedeniyle gerçekleşen ölümlerin %31,6’sı gırtlak ve soluk borusu/bronş/akciğerin kötü huylu tümörü, %8,4’ü midenin kötü huylu tümörü, %8,0’i lenfaid ve hematopoetik kötü huylu tümörü, %6,7’si kolonun kötü huylu tümörü ve %5,3’ü pankreasın kötü huylu tümöründen kaynaklanmaktadır.

Yaş grupları istatistikleri


Ölüm nedenleri yaş grupları itibariyle incelendiğinde; dolaşım sistemi hastalıkları ve kötü huylu tümörlerin en fazla görüldüğü yaş grubunun 65 yaş ve üstü grubunda olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, ölüm nedenleri daimi ikametgaha göre incelendiğinde, dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklanan ölümlerin en fazla görüldüğü ilk beş ilin sırasıyla, Burdur, Gümüşhane, Artvin, Trabzon ve Bolu olduğu, kötü huylu tümörler nedeniyle gerçekleşen ölümlerin en fazla görüldüğü ilk beş ilin ise, İstanbul, Kocaeli, Ankara, Rize ve Edirne olduğu belirlenmiştir.1779 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat