AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Dondurmanın üstüne su içmeyin

Dondurma konusunda sağlığımızı ve ağız tadımızı bozmayacak ölçü ne olmalı? Bu sevilen yiyecekle ilgili Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç bakın ne öneriyor?

DONDURMA SAĞLIĞIMIZI NASIL ETKİLİYOR?

Yaz geliyor ve dondurma mevsimi başlıyor, diyette tatlıyı çok seviyorum diyen kişiler dikkat!

Dondurmayı sadece yüksek kalorisiyle değil, bazı sağlık sorunlarına neden olma potansiyeliyle de değerlendirmek gerekir. Bu sevilen yiyecek, verdiği kalorinin yanında boğaz enfeksiyonlarına sebep olması, alerjik şikâyetlere yol açmasıyla da sağlığımızı etkiliyor.
Üst solunum yolu enfeksiyonu ile mücadelede bağışıklık sistemi hücreleri savunma mekanizmasını oluşturur. Savunma hücreleri ise damar yolu ve kanla boğaza ulaşmaktadır. Bu hücrelerin zarar görmemesi için dondurmayı ağızda erittikten sonra yutmak gerekir. Özellikle çocuklar için bu önemlidir. Dondurmayı ağızda tutarak ve eriterek yemek hastalıkların önüne geçmede etkili bir önlemdir.
Yoğun alerji yaşayan ve çok sık hasta olan çocuklar enfeksiyondan kurtulmadan dondurma yememeli. Hele okul döneminde enfeksiyonu çevresi için de zarar verici olabilir. Mevsimsel alerji şikayeti olan kişilerde dondurma, bu dönemin daha zor atlatılmasına sebep olur. Bunların yanında kilo endişesi duyanların da ölçülü olmaları gerekir. Bu kişiler dondurmanın yanında tüketilecek soslara da mesafeli durmayı başarmalı.

MEYVELİ DONDURMA İLK TERCİHİMİZ OLMALI

Reflü şikayeti olanlarda yüzde 70 düzeyinde süt alerjisi görülmektedir. Dondurma seven biri bunun farkına varmayabilir. Ama dondurma sonrasında hissedeceği rahatsızlığın nedeni büyük oranda budur. Bu tür rahatsızlıkları önlemek için meyveli dondurmalar ilk tercih olmalı. Aslında fazla sık olmamak koşuluyla bilinçli tüketilirse dondurmanın zararlı etkisi ortadan kaldırılmış olur.
Aslında aşırı şekerli olmayan sütlü dondurmaların yararlı etkileri vardır. Örneğin; sütlü sade dondurma aynı zamanda iyi bir kalsiyum ve az da olsa protein kaynağıdır. Doğal meyvelerden yapılan dondurmalar ise meyvenin çeşidine göre hem antioksidan özellik gösterir hem de iyi bir C vitamini kaynağı olabilir.

Beslenme konusunda bazı genel kuralları da göz ardı etmemek gerekir. Havaların ısınması ile beslenmemizde ani sıcaklık farkları oluşturacak tercihlerden kaçınmalıyız. Bir anda soğuk su tüketimine başlamak, buzlu içecekler tercih etmek doğru olmaz. Dondurma tüketiminde de buna uyulmalı hem miktar hem de sıklık olarak kontrollü tüketilmeli.


“BEN DİYETTEYİM!”

Eğer beslenmenize dikkat ediyorsanız; kilo sorununuz varsa dondurmayla ilişkinizde şu tavsiyelere uymalısınız:

* Haftada bir veya en fazla 2 kez dondurma tüketin. Bu dondurma miktarları 2 küçük top veya 1 iri topu geçmesin.

* Dondurmayı tok karnına yemeyin, ara öğün olarak tüketin.

* 2 küçük top sade dondurmayı ayran, yoğurt, süt gibi bazı ara öğünlerin yerine değişim olarak kullanabilirsiniz.

* Dondurmayı yedikten sonra üzerine soğuk su içmeyin.

* Boğazınızın hassasiyetini korumak için dondurma yedikten sonra üzerine 1 fincan ılık sıcağımsı su veya 1 fincan nane çayı içmek uygun olur.

* Dondurmayı yedikten sonra diş sağlığınızı korumak için ağzınızı ılık su ile çalkalamak faydalıdır.2631 kez okundu

Yorumlar

dondurma     03/08/2013 17:13

yaz aylarında bolca tukettiğimiz dondurma hakkında bizleri bilgilendirdiğiniz için sonsuz tesekkurler,emeği geçen herkeze tesekkurler,saygılar.
Misafir - adem

BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat