AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Başınızı çarpmanın üç ay riski var

Sık rastlanan bir sağlık sorunu olan beyin kanaması bazı durumlarda başa gelen küçük darbelere bağlı olarak ve beklenmedik bir süreçte ortaya çıkabiliyor. International Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Yard. Doç. Dr. İbrahim Sun, bu süreçle ilgili olarak şunları söylüyor:
“Yaşlılık, kullanılan bir takım ilaçlar ya da geçirilen hastalıklar, zaman zaman beyin dokusunu az miktarda da olsa küçültebiliyor. Yaşanan bu küçülmeyle beyinle beyin zarı arasındaki damarlar geriliyor. Sonrasında kafaya gelen çok ufak bir darbe bile damarların yırtılmasına ve kanamanın başlamasına neden olabiliyor. Bu tip kanamaların seyri çok ağır olduğu için yaşanan travmanın hemen ardından çekilen MR’da bu durum tespit edilemeyebiliyor. Ancak travmadan yaklaşık 2 ay sonra kanın birikmesiyle birlikte ciddi sağlık sorunları yaşanmaya başlıyor.”
Kan pıhtısının beyin üzerindeki birikmesi sonucu oluşan bu duruma kronik subdural hematom deniliyor. Müdahale edilmemesi durumunda ağır beyin hasarına neden olabilecek bu kanamalarla ilgili olarak Doç. Dr. İbrahim Sun şu bilgileri verdi:

UFAK ÇARPMALAR BİLE TEHLİKELİ OLABİLİR

“Kafaya gelen en ufak özellikler yaşlılar, ilaç ve alkol kullanımı yüksek olan kişilerde hiç beklenmedik durumlara neden olabiliyor. Beyin ve zarı arasında gerilen damarlar alınan darbeyle yırtılıyor ve kanama başlıyor. Çarpma ufak olduğu için kişi çoğu zaman olumsuz bir etki hissetmediği için bu durumu dikkate bile almıyor. Ayrıca, dikkate alıp doktora gitse bile bu kanama ilk muayene ve MR’larda bu durum hiçbir belirti vermiyor. Yavaş yavaş ilerleyen bu kanamanın ilk belirtileri birkaç ay sonra ortaya çıkıyor ve çoğu zaman hastalar bu duruma anlam veremiyor.”

BELİRTİLERİ ÖNEMSEYİN!

“Kanama ilerleyip beyine baskı yapmaya başladıkça, baş ağrısı, konuşma bozukluğu, elde ve ayaklarda güçsüzlük, bilinç kaybı ve uykuya meyil gibi belirtiler görülmeye başlıyor. Şayet bu şikâyetleri yaşayan yaşlı biriyse zaman zaman durumun normal olduğu bile düşünülebiliyor.  İlk olarak nörolojik muayene ardından ise yapılan radyolojik görüntüleme sonrasında kronik subdural hematom tanısı konuluyor.  Bu sorunu yaşayan hasta hiç kuşkusuz aylar öncesinde yaşadığı kafa travmasıyla bir ilişki kuramıyor.  Ancak kanamaya neden olan faktörün ufak bir çarpma bile olabileceği söylendiğinde yaşadıkları durumu anımsıyor.”


TEDAVİDE GEÇ KALMAYIN!

“Beyinde tek taraflı olarak oluşan bu kanamada çok hızlı bir şekilde doktora görünmek gerekiyor. Bir santimetreden büyük kanamalar ya da şikayetlerin yoğun bir şekilde yaşanması gibi durumlarda hasta acil bir şekilde ameliyata yönlendiriliyor. Cerrahi müdahalede geç kalınması durumunda kafa içi basıncının artması hastanın komaya girmesine ve hatta hayatını kaybetmesine bile neden olabiliyor.”

BARDAĞIN TAŞMASINI BEKLEMEYİN!

 “Kronik subdural hematom ani bir şekilde ortaya çıkıyor diye düşünülse de esasında bu durum yaklaşık 3 aylık bir sürecin sonucu. Damar içinde yaşanan kanamayı beyin bir süre tolere ediyor. Ama bir süre sonra düşen son damlayla bardak taşıyor.  Önemli olan belirtiler henüz yeni başlamışken bardak taşmadan müdahale edebilmek.  Aksi takdirde felç ya da ölüme neden olabilen sonuçlar yaşanabiliyor. Bu nedenle yaşanılan en ufak bir kafa travmasından sonra bile alarmda olmak ve belirtilere dikkat etmek gerekiyor.”

TEDAVİDE İKİ CERRAHİ YÖNTEM UYGULANIYOR

“Bu durum ameliyatla tedavi ediliyor. Hastalarının ameliyatlarında iki farklı cerrahi yöntemi uygulanıyor. Bir tanesinde kafatasına açılan iki delikle biriken kan boşaltılıyor. Genellikle tercih edilen bu yöntemin haricinde bazı durumlarda açık cerrahi de uygulanabiliyor.” 11947 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat