AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Kadıköy Kuşdili mevkiindeki alana alış veriş merkezi yapılacaktı. Kadıköy Belediyesi halkla bir oldu, projeye karşı çıkıldı ve sonunda AVM’den vazgeçildi.

"Kadıköy tarihi çarşı, AVM'ye karşı"

Kadıköy’de AVM yapılması için alınan karara halkla birlikte Kadıköy Belediyesi de karşı çıktı. Yapıldı yapılacak derken gösterilen direniş karşısında  AVM’den vazgeçildi.
AVM yapımına hem kent hareketi açısından hem de esnafın zor durumda kalacağı düşüncesiyle ilk günden itibaren tepkiler gösterildi. Ancak tepkilere rağmen AVM için planlar sürdürüldü. Kentsel dönüşüm programı kapsamında Kadıköy’ün gündeminde yer alan Fikirtepe’deki yeniden yapılanma ile birlikte AVM de öncelikli konular arasına girdi.

Kadıköy Belediyesi halkın istekleri doğrultusunda etkinlikler düzenleyerek AVM’den vazgeçilmesi için kampanya başlattı. Bu çerçevede anketler düzenlendi toplantılar yapıldı. Kadıköy Belediyesi bir de video klip hazırladı.

“Kadıköy çarşı, AVM’ye karşı” adlı klipte her kesimden Kadıköylü müzikal bir tempoyla “AVM’ye karşı” olduklarını dile getirdiler. Kadıköy’de her mekanda gösterilen ve internette dolaşan sazlı sözlü klip çok tuttu. Sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar “AVM yapımını Kadıköy halkının tepkilerini dikkate alarak gündemden çıkardık” diye açıklama yaptı.

FİKİRTEPELİLER EMSAL ARTIŞI BEKLİYOR

Bakan Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yenidan yapılanma için emsal artışı bekleyen Fikirtepelilerin durumuyla ilgili olarak da şunları söyledi:
“"Fikirtepe ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Devam eden projelere hız kazandırmak için bir atılım yaptık. Orada 2/3 çoğunlukla karar verilme, KDV'den muafiyet, harçlardan muafiyet, kira yardımı yapabilme, uygun faizlerle kredi kullandırma konularında hem yapılacak dönüşümün önünü açmak için hem de büyükşehir belediyemize yardımcı olma bakımından böyle bir karar aldık. Bu karar Fikirtepe'deki hak sahibi insanlarımıza, Kadıköy'e ve İstanbul'a hayırlı olacak diye düşünüyorum. Ancak emsal oranlarının istenildiği gibi olması sözkonusu olmaz. Bilimsel verilere göre hareket edilecek. Modern dizayna sahip sağlıklı bir şehir için uygun olan neyse o yapılacak."

“Kadıköy çarşı, AVM’ye karşı” klibini izlemek için tıklayınız.

1309 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat