AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Kapalı alanda sigara içme yasağı dördüncü yılında tavsamış gözüküyor. Sigara konusunda hazırlanan raporlara göre; denetimler yetersiz.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) gözlemlerine göre sigara konusundaki yasaklara yeterince uyulmuyor.
SSUK çalışmalarına katkıda bulunun kişi ve kuruluşlar 31 Mayıs Tütünsüz Dünya Günü nedeniyle yaptıkları değerlendirmede sigaraya karşı yürütülen kampanyalarda ivmenin düştüğüne dikkat çektiler.
Sağlık Enstitüsü Derneği ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı, İstanbul’un en çok ikram işletmesinin bulunduğu dört ilçede örnekleme ile seçilen caddeler üzerindeki işletmelerde sigara yasaklarına uyumu araştırdı.
İşletmelerin gündüz ve gece koşulları değerlendirilerek ve yöneticileri ile yüz yüze anket görüşmesi yapılarak gerçekleştirilen çalışma sonuçlarına göre işletmelerin % 37’inde yasağın aleni olarak ihlal edildiği, gizli yöntemler ile ihlali sürdürenler dikkate alındığında oranın %49.5’a ulaştığı görüldü.

SİGARAYA GİZLİ DESTEK VAR

Çalışmayı yürüten Marmara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Ay ; “Gençleri hedef kitle seçmiş işletmelerde ihlal oranı çok daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca yasaya uymayan işletmelerde havalandırma cihazlarının bulunduğu ve açılır-kapanır sistemler kapalı tutulduğu görülmüştür. Beklenenin tersine alkol servis etme, ihlal oranını arttırmamaktadır. Uyumsuzluk gösteren işletmelerde müşterilerin sigara içmesi için meşrubat kutuları, ıslak peçeteler, su dolu pet bardaklar gizli küllük olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yaklaşık her beş işletmeden birisinde izmarit görüntüsü tespit edilmiştir” dedi.
Çalışmanın ortağı olan Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı; “Anket uygulanan işletmelerin % 42.7’si hiç denetim görmediğini beyan etmektedir. Ancak daha ilginç olarak denetim gördüğünü belirten %40.8’inde, ceza kesilenlerin % 57.1’inde hala ihlal sürmektedir. Denetim ve ceza sistemimiz belli ki caydırıcı olamamaktadır. 4207 sayılı yasada yapılan değişiklikler ile kapatma cezasının daha ağır koşullar ile getirilmesini beklerdik” şeklinde yorum yaptı.

REKLAM KONUSUNDA İHLAL ORANI: % 91.4

Türk Toraks Derneği ve Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından, 7 kent merkezinde gerçekleştirilen, ‘Sigara ile ilgili reklam yasaklarına uyumu’ inceleyen diğer bir araştırma ise daha kötü sonuçlar ortaya koydu. Ankara, Aydın, Diyarbakır, Gebze, İstanbul, Kayseri, Van illerinde, yürüme turu ile belirlenen, 10 veya daha az satış noktasında gözlem yapılması, gözlem formlarının doldurulması ve fotoğraf ile belgelenmesi yöntemiyle gerçekleştirilen çalışmanın sonuçlarını açıklayan Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolü Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Osman Elbek ; “Maalesef yasaya aykırı olarak satış noktalarının %65.5’unda sigaraların işletme dışından görüldüğünü, %43’ünde uygun olmayan fiyat bildirimi olduğunu, %29.3’ünde sigaraların birden fazla noktada satışa sunulduğunu, %25.9’unda satış ünitesi üzerinde reklam unsurunun bulunduğunu ve %20.7’sinde müşterilerin erişimine açık olduğunu saptadık. Araştırmamızda toplamda reklam ihlalini % 91.4 oranında bulduk. Biz yaşanan bu ihlallerin nedenini yasaya uyumu denetleyecek bir mekanizmanın geliştirilmemiş olmasına bağlamaktayız.” şeklinde konuştu.
Tıp Hukuku Derneği Başkanı Av. Sunay Akyıldız ; “Tütün kontrolü için yapılan katkılar hiç şüphesiz ki sağlığa olumlu katkı sağlayacaktır ancak sonuca ulaşmak için yazılan kanunlar uygulanmak ister. Sunulan çalışmalardan kanunların iyi uygulanmadığını görmekteyiz. Uygulamayı geliştirmek zorundayız” dedi.

TÜTÜN VE ALKOL MÜCADELESİNİ YÖNTEMLERİ FARKLIDIR

4207 sayılı yasada değişiklik yapan torba yasayı değerlendiren SSUK Hukuk Danışmanı Av. Turgut Kazan ise “Torba yasada daha önce tütün için yapılmış her madde aynen alkole uygulanmıştır ve artık alkol tütün ile birlikte anılmaktadır. Tütün kontrolüne emek vermiş bütün bilim adamları ve biz hukukçular iki konunun aynı şemsiye altında değerlendirilmesine karşıyız. Özellikleri, kullanım sıklığı ve toplumdaki normları çok farklı olan maddelerin mücadele yöntemleri de farklıdır.” şeklinde konuştu.

Sigara ve Sağlık Komitesi (SSUK)
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi, kurulduğu 1995 yılından bu yana dünyada ve Türkiye’de 40’dan fazla sivil toplum ve kamu kurumu bileşeni ile tütün kontrolünün koşulsuz ve sürekli savunucusu oldu. Gözlemleri, öngörüleri, bilimsel kanıt üretimi ile her zaman bilimi toplumla yaklaştırmaya çalıştı. SSUK bugün ülkemizde, tütün kontrolünün güçlenmesine gereksinim bulunduğu görüşünü savunuyor.

Not: www.sagliktagundem.com'dan alınmıştır.

1090 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat