AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Herkes emlakçı olamayacak

Emlak sektöründeki hızlı genişlemeye bağlı olarak artan emlak alım satım ve kiralama işlemlerindeki hem hukuksal hem mali kayıpların önlenmesi için yasal düzenleme isteniyor.

Bu konudaki istek emlak danışmanlarından geldi. Dünya genelinde saygın bir meslek olduğu vurgulanan emlakçılığın, ehliyetsiz kişilerce yapılmasının vatandaş ve kamu açısından olumsuzluklara yol açtığı ifade edilerek “meslek kanunu” gerektiği belirtildi.
Emlakçıların çalışmalarını düzenleyecek kanun için ilk adımı emlak müşavirleri attı. Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ali Taylan, yapılan çalışmaları açıkladı.

Açıklamada;Türkiye genelindeki Oda ve Derneklerimizin mutabakatı ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün görüşleri de alınarak hazırlanan Emlak Müşavirliği Kanun Taslağı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a arz edilmiştir. Bu konuda ilgili Bakanlarımıza da görüşülerek destekleri talep edilmiştir” denildi.


HAZIRLANAN YASA NELER GETİRİYOR?


Kanun taslağında emlakçıların özellikleri ve işlevleriyle ilgili şu ilkeler yer alıyor:

-        Emlak Müşaviri Yeminli ve Üniversiteli olacak

-        Sektöre yeni girecek olanlara 1 yıllık eğitim ve staj zorunluluğu getirilecek

-         Emlak Müşavirliği lisans sınavını kazanmış olmalı ve Her ofiste lisanlı bir Emlak Müşaviri bulunacak

-        İlgili Meslek Odalarının vermiş olduğu kurs belgesine sahip olmak

-        Mevcut Emlakçılar İlgili odalara kayıtlı (Emlak Meslek Odaları ve Ticaret Odaları)ve mesleki kurs sertifikaları varsa müktesep haklardan yararlanacak (Öğrenim ve Staj şartı aranmayacak)

-        Sözleşme kullanılması zorunluluğu gelecek

-        Emlak Müşaviri  Mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak ve teminat verecek

-        Emlak Müşavirleri Birliği kurulacak, Birliğin İnternet sayfasında tüm Emlak Müşavirlerinin  kayıt ve sicili bulunacak vatandaşa açık olacak

-        Hizmet ücretleri Türkiye’nin her yerinde aynı olacak

-        Meslek haklarını kullanma ehliyetine sahip olmak ve ceza veya disiplin soruşturması sonucunda meslekten çıkarılmamış olmak,

Sektördeki en büyük sıkıntı olan ayakçılar ve kaçaklar ayıklanarak ciddi yaptırımlar ve cezalar getirilecek

2351 kez okundu

Yorumlar

Emlakçılar     20/09/2013 10:26

İnsana hayal gibi geliyor. Herhalde Avrupa Birliği'nin öçüleridir bunlar. Bizde emlakçılık ne tutturursan alırsın hesabıyla yapılır. Kimse de güvenmez. Ama mecburiyetten gider. İNşallan bu denilenler olur da emlakçılığa da nezaket gelir. Bu arada işi hakkıyla yapanları da genellemenin dışında tutalım. Bu kuralar insana güven veriyor. Hayırlı olsun.
Misafir - Berzan Durukurt

BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat