AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Ya gözleri bozuksa!

Emsey Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilhan Gönenç Süer, çocuklarda göz bozukluklarının erken yaşlarda ve doğru zamanda teşhis edilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.
Dr. Süer, “Göz sağlığını korumak açısından çocuklardaki rahatsızlıkların saptanması büyük önem taşıyor. Okul öncesi dönemde, tespiti diğer yaşlara göre biraz daha geç olabilen göz bozuklukları, ileriki yaşlarda çocukların okul başarılarını ve çevreleriyle olan iletişimlerini olumsuz etkileyebiliyor. Kreş ve anaokulu öğrencisi çocukların da diğer öğrenciler gibi, okula başlamadan önce göz kontrollerinin yapılması gerekir” diyor.
Çocuğun yaşadığı göz sorunlarının tespiti konusunda anne babalara önemli görevler düştüğünü, çocukların bu anlamda iyi gözlemlenmesi gerektiğini ifade eden Dr. Dilhan Gönenç Süer, çocuklarda göz sağlığını anlattı.

ÇOCUKLARDA GÖZ BOZUKLUĞU NASIL FARK EDİLİR?

“Okul öncesi çağdaki çocuklarda göz bozukluklarını fark etmek her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü 2-3 yaşlarındaki çocuklar, yetişkinler gibi gözleriyle ilgili şikayetlerini keşfedecek ve anlatacak olgunlukta değildir. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocukların bir sorunu yok gibi görünse de, göz muayenesi önlem amaçlı olarak mutlaka yaptırılmalıdır. Bu muayenede, çocuğun gözünde tembellik yapabilecek düzeyde gözlük numarası olup olmadığının öğrenilmesi amaçlanır. Yüksek numara tespit edilirse, çocuğa erkenden gözlük verilmesi sağlanarak göz rahatlatılır.”


TV,  BİLGİSAYAR VE KİTABA YAKINDAN BAKMAK


“TV ve bilgisayara yakından bakmak, yakın mesafeden kitap okumak gibi aktiviteler gözlerde yorulmaya neden olabilir, ancak gözde kalıcı bir bozukluk yapması söz konusu değildir. O nedenle, bu aktivitelerin doğrudan gözü bozduğu yönünde olumsuz ve kesin bir kanıya varmak doğru olmaz.”
 

ÇOCUKLARDA GÖZLÜK KORKUSU NASIL YENİLİR?

“Çocuklar gözlük takmaya genelde karşı çıkarlar. Ailede veya yakın çevrede başka gözlük takan kişilerin olduğunun vurgulanması, gözlük takmasının neden gerektiğinin çocuğa anlatılması, çocuk okul çağında ise gözlükle derslerini daha iyi takip edebileceğinin söylenmesi, ergenlikte isterse kontakt lense geçebileceğinin ifade edilmesi, daha sonra da lazer teknolojileri ile gözlük numaralarının düzeltilebileceği bilgisinin verilmesi çocuğun gözlüğe itirazını oradan kaldırabilir.  Cazip renkte, kırılmayan, burnunu acıtmayan, sıkmayan gözlük modelleri çocuğun gözlükle uyumunu kolaylaştırır.”2585 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat