AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Çocuğunuzun kızamık aşısı yapıldı mı?

Türk Tabipleri Birliği Pratisyen Hekimler Kolu, bir açıklama yaparak anne babaları çocuklarının aşıları konusunda uyardı.
Açıklamada, özelilkle son yıllarda artık gösteren kızamık konusuna dikkat çekilerek, geçen yıl uygulama takvimine alınmakla birlikte kayıtların düzenli tutulmadığı bilgisine sahip olunduğu belirtildi ve alilerin takipçi olmalı istendi. Kızamık  görülme sıklığındaki artışın uygulanan sağlık polutukasındaki yanlıştan kaynaklandığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi:

“Kızamak riskli, aşısız çocukların şimdi evlerde olduğunu biliyoruz. Okullar açıldığında temas oranının artacağından dolayı kızamık tanı ve temaslı olgu sayılarının artacağını biliyoruz. TTB-PHK olarak sahada çalışan binlerce pratisyen hekim adına bir kez daha uyarıyoruz
Bu nedenle, salgınla mücadelede bütün kurumlar seferber edilerek etkin bir mücadele yürütülmelidir. Kızamık Bilim Kurulu kararlarının uygulanmasını halka duyurulması konusunda etkin çaba gösterilmelidir.

Okullar açılırken 

  • Velilerimize  çocuklarının  AŞI durumunu listesinde oldukları aile hekimlerinin kayıtlarından sorgulatarak, okuldaki kişisel sağlık dosyalarını eklenmek üzere okula teslim etmeleri ve çocuklarını okullara öyle başlatmalarını öneriyoruz.
  • Okulun ilk haftasında kızamık aşıları tamamlanmalıdır.
  • Okul yönetimleri aşı günlerinde okulda olmayan öğrencilerin eksik aşılarının tamamlanmasını takip etmeli, sağlamalı.
  • 1980’den sonra doğmuş, kızamık geçirmemiş öğretmenlerin, okul çalışanlarının aşılanması değerlendirilmelidir.
  • 1980-1991 doğumluların da risk altında olduğu bilindiğinden tüm sağlık ve eğitim emekçilerinin bilgilendirilmesi gerekli önlemlerin alınması ve ek aşılarının yapılması ivedilikle sağlanmalıdır.

Türk Tabipleri Birliği Pratisyen Hekimler Kolu olarak salgını önlemeye yönelik tüm girişimleri hassasiyetle izlediğimizin bilinmesini isteriz. Sağlık Bakanlığı’nı bir an önce etkili önlemler almaya defalarca yaptığımız uyarılarımızı dikkate almaya çağırıyoruz”2169 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat