AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Yılda 150 bin erken doğum oluyor

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fahri Ovalı, 17 Kasım Dünya Prematüre Günü nedeniyle

Yaptığı açıklamada Türkiye’de yılda 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğini belirtti. Prof. Ovalı, 150 bin prematüre bebekten 50 bininin bir kilonun altında doğduğuna işaret ederek şu bilgiyi erdi:
“Türkiye’de bir yılda yaklaşık 1,3 milyon doğum olmakta ve bu doğumların yüzde 12’si prematüre yani erken doğum olarak gerçekleşmektedir. Bu da yaklaşık her yıl 150 bin prematüre bebeğin doğduğunu göstermektedir.  Bu doğumların 50 bini 1000 gramın altındadır. Türkiye’de ve tüm dünyada prematüre doğumlardaki artış nedeniyle prematüre doğan bebekler ve sorunları giderek önem kazanmaktadır. Dünya Prematüre Günü’nde düzenlenen etkinliklerle prematüre doğuma dikkat çekmek ve sorunların çözümüne katkıda bulunmak amaçlanıyor.”
Bu çerçevede 16-17 Kasım günleri dünyada birçok ülkedeki önemli yapılar gibi Boğaziçi Köprüsü de prematüre olgusuna dikkat çekmek amacıyla mor ışıklandırılacak. Köprü ilk kez geçen yıl PremaTürk (Prematüre Bebek Koalisyonu) girişimiyle iki gün mor olarak aydınlatılmıştı. Aynı etkinlik bu yıl  yinelenecek ve ayrıca 20 Kasım’da da Prematüre Hikaye Yarışması’nda derece alanların ödülleri verilecek.

Uzmanlar prematüre doğumun önlenmesi amacıyla gebelik döneminde düzenli hekim kontrolünün önemli olduğunu belirtiyorlar. Prematüre doğum olgusuna tüp bebek girişiminde da sık rastlanabiliyor.

Kaynak: www.sagliktagundem.com
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat