AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Çocuk felci aşı kampanyası

Sağlık Bakanlığı, 15 yıldır tek bir çocuk felci vakasının görülmediği ülkemizde Suriye’den gelen sığınmacıların oluşturduğu risk nedeniyle çocuk felci aşılama seferberliği başlattı.
Türkiye, 1989 yılında başlattığı programla 10 yıllık bir çalışma sonucu ülkemizde çocuk felci (polio) riskini sıfırlamış ve 21 Haziran 2002 tarihinde DSÖ Avrupa Bölgesindeki 51 ülke ile birlikte “poliodan arındırılmış bölge olarak sertifikalandırılmıştı.
Sağlık Bakanlığı, başta Suriye olmak üzere poliovirüsün (Somali, Kenya, Etiyopya gibi..) ülkelerde dolaşımının devam ettiğine ve (Pakistan, Afganistan ve Nijerya) gibi ülkelerde yaygın olarak görüldüğüne dikkat çekerek ülkemizde iki tur aşılama kararı alındığını belirtti.
Bakanlığın Türk Tabipleri Birliği’ne gönderdiği bilgilendirme yazısında ilk tur aşı uygulamasının 18-24 Kasım 2013 tarihleri arasında yapıldığı ve ikinci tur aşılamanın 23-29 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirilerek desteklenmesi istendi.
Türk Tabipleri Birliği geç ulaşan Bakanlık talebini Türkiye genelinde üyelerine “acele” kaydıyla duyurarak, aşılama çalışmalarını desteklemek üzere hekimlerin Halk Sağlığı Müdürlükleri ile temasa geçmelerini istedi.

HANGİ BÖLGELER RİSK ALTINDA

Sağlık Bakanı adına Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Vekili Dr. Bekir Keskinkılıç imzasıyla gönderilen Sağlık Bakanlığı’nın yazısında ikinci tur aşı uygulamasıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:
“İkinci tur uygulaması, Makamın 11 Aralık 2013 tarih ve 133496 sayılı Olur’una istinaden 23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında, Suriye ile olan uzun sınırımız ve yoğun nüfus hareketleri olmasından dolayı, importasyon riskinin yüksek olduğu 6 ilimiz (Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Kilis, Gaziantep ve Hatay) ve geçiş yolu üzerinde büyük bir merkez durumunda olan Adana ile kamp bulunan diğer 4 ilimiz de (Adıyalan, Malatya, Kahramanmaraş ve Osmaniye), 0-59 ay arasındaki Suriyeli çocukların ve vatandaşlarımızın çocuklarının tamamının aşılanması şeklinde yapılacaktır. Diğer 70 ilimizde ise, Suriyelilerin ve çocuk felci açısından riskli ülkelerden gelenlerin bulundukları yerler bütün bilgiler kullanılarak saptanıp, buraların çevresinde yerleşmiş olan vatandaşlarımızın 0-59 ay arasındaki çocukları da dahil aşılanmalarının sağlanması kararlaştırılmıştır.

Aşı uygulamalarının bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlanması ve aşı hizmetinin götürülmediği yerleşim biriminin ve dolayısıyla aşısız çocuğun kalmaması bu aktivitelerin temel stratejilerinden birisidir. Bunu sağlamak için sağlık personeli kapı kapı dolaşarak aşı uygulayacaktır. Bu ve benzeri faaliyetler, ancak en üst düzeyde işbirliğinin sağlanması ile belirlenen hedefe ulaşılabilmektedir.

Bu tür kampanya tarzı çalışmalar çok ciddi planlama, disiplinli çalışma ve organizasyon yeteneklerinin bir araya getirilmesi ile başarılı olabilmektedir. Bu konuda Türk Tabipler Birliğinin Bakanlığımız ve bağlı kurumlara vereceği destek çok önemli olup Halk Sağlığı Müdürlüklerinin çalışmalarını kolaylaştıracaktır.”

Kaynak: www.sagliktagundem.com


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat