AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Sağlık için uyku şart

Uzmanlar özellikle bu mevsimin yaygın hastalığı griple mücadelede, sağlıklı beslenme ve hijyen kadar sağlıklı bir uykunun da son derece önemli rol oynadığına dikkat çekiyorlar. Uykusuzluk, gribe ve birçok hastalığa zemin hazırlayıcı etken sayılıyor ve hastalıkların iyileşme sürecini yavaşlatıyor.
Uykunun sağlık üzerindeki etkisini ve kaliteli uykunun niteliklerini İntegratif Tıp, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Aydın anlattı.

UYKUNUN ETKİSİ

“Yoğun ve yorucu iş temposuna bir de uykusuzluk ve grip salgını eklenince, vücut iyice güçsüz düşer. Kaliteli ve sağlıklı bir uyku hastalıkla mücadelede etkili olur. Ancak uyunacak ortam da çok önemlidir. Karanlık temel şartların başında geliyor. Zira melatonin karanlıkta salgılanan bir hormon. Melatonin eksikliği olan kişilerde gribal enfeksiyonlar ve bazı bakteriyel hastalıklar daha fazla izleniyor. Hatta bu hastalıklar daha ağır geçiyor.”

UYKUSUZLUK GRİBE DAVETİYE ÇIKARIYOR

“Uykusuzluk gribe yatkınlık oluşturabildiği gibi, enfeksiyon nedeniyle kişinin uyku problemi yaşamasına da neden olabiliyor. Bu da hastalıkların iyileşme sürecini yavaşlatıyor. Vücudun direncini artırmak için uyku, olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Uyku bozuklukları, pek çok hastalığa zemin hazırlıyor. Bağışıklık sistemini zayıflatıp gribe yol açabildiği gibi, diyabet, kalp hastalıkları, kalp ritim bozukluğu, obezite, depresyon hatta kansere davetiye çıkarabiliyor.”

SİHİRLİ KELİME: MELATONİN

“Uyku sırasında özellikle karanlıkta salgılanan melatonin hormonu vücut direncini güçlendiriyor. Melatonin hormonunun faydalarına ilişkin her gün yeni çalışmalar ortaya çıkıyor. Melatonin hormonunun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğine dair pek çok çalışma var. Bağışıklık sistemi de normalde bir dedektif gibi çalışır. Her gün ya içeriden oluşan, kontrolsüzce çoğalan tümör hücreleri ya da dışarıdan bakteri veya virüs gibi zararlıların üzerinde dedektif gibi tarama yapar. Yolunda gitmeyen bir şey varsa dışarıdan gelen zararlılar varsa bunları temizler. Ve melatonin hormonunun görevini yapması için sağlıklı ve kaliteli uyku şart. Melatonin hormonunun bağışıklık hücrelerini pozitif yönde etkiler. Bağışıklık sisteminin zayıflaması kansere kadar gidebiliyor. Bu nedenle gece çalışan insanlar daha fazla risk altında bulunuyor.”

GECE 23’DEN SONRA UYKU HERKESE ŞART

“Uyku sırasında özellikle de karanlıkta salgılanan melatonin hormonu, vücuda tepeden tırnağa fayda sağlıyor. Melatonin salgılanan saatleri insanların kaçırmaması gerekiyor. Melatonin hormonu özellikle gece 11’den sonra salgılanmaya başlıyor ve gece 2’ye kadar en üst seviyeye çıkıyor. Sabaha doğru da yavaş yavaş azalıyor. O nedenle özellikle bu saatlerdeki uykuyu kaçırmamak gerekiyor. Tabii melatonin hormonunun en çok karanlıkta salgılandığını unutmamak gerekir. Bu nedenle uyunulan yerin karanlık olması, gece lambası kullanılmaması çok önem taşıyor. İhtiyaç duyulan uyku saati kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Kimi 8 saatlik uykuyla kendini zinde hissederken, kimine 6 saat yetiyor da artıyor. Genel olarak ortalama 7 saat uyumak uygun olur. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi, sağlıklı bir ömür için 6 saatten az uyumamak gerekiyor. 6 saatten az uyuyan kişilerde örneğin kalp hastalıkları daha fazla izleniyor. Gündüz uykularının çok fazla önemi yok. Önemli ve gerekli olan gece 11’den sonra ve uygun ortamda uyumak. Televizyon başında uyumak ise, son derece sağlıksız ve yanlış. Bu arada oda ısısı da çok sıcak olmamalı.” 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat