AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

"Gizli kalp" ölüm nedeni

 “Gizli kalp hastalığında” kalp kasını besleyen damarda tıkanıklık olmasına rağmen bu belirtiler ortaya çıkmıyor. Bunun sonucunda da kalp krizindeki hasarın büyüklüğüne bağlı olarak kalp yetersizliği veya ani ölüm gelişebiliyor.  Aile Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener hastalığın sadece bazı kardiyoloji testler sonucunda ortaya çıkabileceğine dikkat çekerek, “Son yıllarda hastalıklarla ilgili bilinçlenme sayesinde chek-up yaptıran bireylerin sayısının artması, gizli kalp hastalığı tanısının daha fazla konmasını sağlıyor. Böylece birçok hastanın yaşamı kurtuluyor” diyor. 

 Ailede kalp hastalığı varsa, dikkat!

Gizli kalp hastalığında hiçbir belirti olmuyor. Ancak nadiren de olsa efor sırasında çabuk yorulma ve halsizlik gibi kalp hastalığını düşündürmeyen belirtiler gelişebiliyor. Her iki nedenden dolayı  gizli kalp hastalığı rutin kontroller sırasında veya tesadüf eseri ortaya çıkıyor. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener gizli kalp hastalığına bağlı ani ölümlerin önüne geçebilmenin tek yolunun ise “kardiyak check-up yaptırmak” olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam ediyor:  “Erken yaşlarda yapılan chek-up’lar sayesinde gizli kalp hastalığına bağlı ani ölümlerin önüne daha fazla geçilmeye başlandı. Ailesinde kalp hastalığı olanların 20 yaşından itibaren kardiyak check-up yaptırmaları, gizli kalp hastalığı teşhisini daha erken konulmasını sağlıyor. Böylece gizli kalp hastalığı yüzünden oluşan ölümlerin sayısı da azalıyor.”

 Özellikle diyabetli hastaları tehdit ediyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener, gizli kalp hastalığının en sık diyabet hastalarında ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise diyabet hastalarında sinir uçlarında tahribata bağlı his kaybı olması. Damar tıkanıklığı sonucu oluşan ağrı hastalar tarafından hissedilmiyor. Bu yüzden diyabet hastalarının yılda bir kez kalple ilgili kontrolden geçmeleri yaşamsal önem taşıyor. Ailesinde sebebi bilinmeyen ani ölüm yaşanan kişilerde de gizli kalp hastalığına yakalanma riski yüksek oluyor.

 Erken tanı yaşam kurtarıyor!

Gizli kalp hastalarının hayatları erken teşhis sayesinde kurtulabiliyor. Hastalık ilk olarak elektrokardiyografi, daha sonra ekokardiyografi, ritim holteri ve efor testi, en sonunda da kalp anjiyosu ile teşhis ediliyor.  Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Şener tedavisinde hemen her kalp hastalıklarında olduğu gibi balon ve stent işlemi, by-pass veya ilaç tedavisine başvurulduğunu belirtiyor. 

Kaynak: www.sagliktagundem.com
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat