AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Reklam gibi haber

İşitme kaybını önlemek için kulak koruyucusu üreten 3M firmasının Dünya Sağlık Örgütü’nü kaynak göstererek verdiği bilgiye göre Dünya’da 275 milyon kişi işitme kaybı sorunu yaşıyor. Bunların bir kısmını doğuştan sağır olanlar, çoğunu ise sonradan ses kaybına uğrayanlar oluşturuyor.
Menenjit, kızamık, kabakulak ve kronik kulak enfeksiyonları gibi hastalıklar ile kafa ve kulakta oluşan zedelenmeler de işitme kaybına neden oluyor.

İşitme kaybı dünyada en sık rastlanan sağlık sorunları arasında yer alıyor. Yaşanılan ortamın koşulları bireylerde geçici işitme kayıplarına neden olabiliyor. Önlem alınmazsa kalıcı olabilen işitme kaybı nedenleri arasında gürültü ön sırada sayılıyor.
Ama gürültüden kaynaklanan işitme kayıplarından korunmanın yolları var. Kulak koruyucu aparatlar işte bu işe yarıyor.

85 desibelin üzeri tehlikeli

Kulak aparatları üreticisi 3M firması bu konuda yaptığı açıklamada şu bilgileri veriyor:
"85 desibelin üstündeki seslere uzun süre maruz kalmak kalıcı olarak işitme hasarına neden olabiliyor. Günlük hayatta, uzun vadede işitme kaybına neden olabilecek yükseklikte seslere sıklıkla maruz kalabiliyoruz. Örneğin stadyumda futbol maçı izlemek 100-120 desibel (dBA), motosiklet kullanmak 80-110 dBA, rock konseri izlemek 90-120 dBA, sinemada film izlemek 71-104 dBA, kulaklıkla müzik dinlemek ise zaman zaman 75-114 dBA aralığına denk gelebiliyor. Kaynağı ne olursa olsun gürültü, insanların işitme duyusuna hasar verebiliyor. Dolayısıyla özellikle yaptığı iş gereği anlık ve sürekli gürültüye maruz kalanlar için kulak koruyucu kullanmak hayati önem taşıyor.

Diğer ürünleri yanında kulak tıkaçları da üreten 3M’in 1972 yılında piyasaya sunduğu Ear Classic köpük kulak tıkaçları, o günden bu yana en konforlu ve etkili işitme koruyucuları olarak değerlendiriliyor. 3M Ear Classic ürünleri, poliüretandan üretilen standart kulak tıkaçlarından farklı olarak PVC malzemeden yapılıyor. Bu sayede Ear Classic kulakların içinde çok yavaş genişleyerek kulağın şeklini alıyor; terleme gibi durumlarda kulaktan çıkması söz konusu olmuyor ve kulağı koruma özelliğini koruyor."
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.929518.0013
Euro18.183018.2559
Hava Durumu
Saat