AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Unutmayın, güneşin fazlası zararlı

Güneş ışınlarının sayısız yararı olduğu biliniyor. Ancak fazlası da sağlık açısından zararlı sayılıyor.
Güneş ışınlarıyla kanser arasındaki ilişki konusunda uzmanlar; beş cilt kanseri türünden dördünün güneş ışınlarından korunarak önlenebileceğini belirtiyorlar. Dr. Back-Up’ın doktoru Ali Esat Keskin, güneşin zararlı etkilerinden korunma konusunda, uygun giyinmek, koruyucu kullanmak ve gölgeyi tercih etmek gibi birkaç temel adımın önem taşıdığını belirtiyor.

GÜNEŞTEN KORUNMAK İÇİN

Dr. Ali Esat Keskin, güneşten korunmak için;
“Uygun giyinmek, şapka kullanmak, vücudun güneşe maruz kalan yüzeylerine güneşten koruyucu kremler uygulamak; güneşten gelecek zararları en aza indirgemek için alınacak önlemlerin başlıcalarıdır. Güneşten koruyucu kremlerin özellikle yüze ve ellere de uygulanması gerektiğini unutmayın. Bu kremleri de güneşte daha uzun kalabilmek amaçlı değil, yalnızca güneş altındayken korunma amaçlı kullandığımızı aklımızdan çıkarmamalıyız” diyor.

İŞTE YAPILMASI GEREKENLER

• Gün ortası güneş altında kalım süresini kısıtlayın

Güneşten gelen ultraviyole ışınları sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 arasında en şiddetli zamanındadır. Bu zaman aralığında güneşte kalım süresini sınırlandırın. Gerekli olmadığı sürece bu zaman aralığında direkt gün ışığından kaçının.

 • Gölgeleri akıllıca kullanın

Ultraviyole ışınlarının en güçlü olduğu zaman aralığında bina dışında olmanız gerekiyorsa mutlaka gölgede kalmaya özen gösterin. Gölgede olmanız ultraviyole ışınlarından tam anlamıyla korunduğunuz anlamına gelmez, yalnızca etkiyi azaltır. Bu arada kendi gölgenizi de takip edin. Güneşteki gölgeniz ne kadar kısaysa güneşten o kadar çabuk kaçıp gölgeye sığınmanız gerekir.

 • Koruyucu kıyafetler giyinin

Güneşe çıkmanız gerekliyse gölgeliği geniş şapkalar tercih edin. Bu tür şapkalar başınızı koruduğu gibi ayrıca gözlerinizi, yüzünüzü, kulaklarınızı ve ensenizi de güneşten korur. Sık dokunmuş kanvas şapkaları tercih edin. Üzerinde delikler olabileceği için hasır şapkalardan kaçınmaya çalışın.

• Güneş gözlüğü kullanın

Güneş gözlükleri % 99-100’e kadar UV-A ve UV-B koruması sağlayabilir. Bu da gözlerinizi büyük ölçüde ultraviyole ışınlarından korur.

 • Sık dokunmuş bol kesim kıyafetler tercih edin 

Bu tür kıyafetler sizi güneşten daha iyi korur.

 • Güneşten koruyucu kremler kullanın 

Geniş spektrumlu, en az SPF 15+ kremler kullanın ve her 2 saatte bir, her aktivite sonrası veya her yüzme sonrası koruyucu kremi yeniden sürün. Kullandığınız koruyucu kremlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin. Her koruyucu ürün aynı şekilde korumaz. Bazısı güneş ışığını yansıtırken, bazısı soğurur. Bu ürünler cildinizi korumak için bazı kimyasal maddeler içerir. Bu nedenle cildiniz reaksiyon verebilir. Cildiniz tahriş olursa mutlaka cilt doktorunuz ile görüşün.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat