AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Sıcak hava kalp krizini tetikliyor

Nem ve basıncın etkisiyle yaz aylarında 40 dereceye ulaşan sıcaklık kalp hastalarının sağlığını olumsuz etkiliyor. Aşırı sıcaklardan etkilenen hastalarda kronik sağlık sorunları olanlarla kalp hastalarının kalp damarlarından, ya da kalp kapaklarındaki problemler nedeniyle “akciğer ödemi” denilen kalp yetmezliği gelişebiliyor.  

Memorial Ataşehir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azmi Özler, hastaları uyardı ve şu önemli noktalara dikkat çekti:

“Hem kronik hastalıkları olanlar hem de sağlıklı bireylerin önemli sağlık sorunları yaşamaması için aşırı sıcaklara karşı mutlaka önlem alması gerekmektedir. Nemli sıcak hava, sağlıklı bireylerin de vücutlarını susuz bırakarak kalp krizi riski ile karşı karşıya bırakabilir. Kalp hastaları sıcak havalarda kaybedecekleri ter ile elektrolit dengesizliği yaşayabilir ve tansiyonları etkilenebilir. Yaşanan bu durumlar kalbin çalışmasını etkileyerek ritim problemlerine yol açabilir. Göğsünde ağrı, nefes darlığı, çarpıntı gibi sorunları olan kişilerin hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir.”

HASTALARIN İLAÇLARI YENİDEN AYARLANMALI

Sıcak ve nemli havalardaki bir diğer önemli konu da hastaların kullandığı ilaçların yeniden planlanması. İlaçlara bağlı olarak da sodyum ve potasyum kaybı olabileceğini hatırlatan Prof. Dr. Azmi Özler şunları söyledi:

"Bir borudan suyun akışı hızlı, balın akışı ise oldukça yavaştır. Vücudun susuz kalarak sıvı kaybetmesi kanın damarlardan balın borudan aktığı gibi yavaş akmasına neden olur. Kalp damar hastası olanlarda kan akışkanlığı oldukça önemlidir. Birçok kişi kanlarının akışkanlığının artması için doktor kontrolünde kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktadır. Çünkü bal gibi yavaş akan kan, sorunlu olan damarlarda problemlere yol açabilir. Tansiyon ilaçları vücuttaki fazla tuzu ve kalbi yoran suyu dışarı atma özelliği nedeniyle sodyum ve potasyum kaybına neden olur. İlaç kaynaklı kayıp, terlemeyle de artacağından, İdrar söktürücü tansiyon ilaçları kullanan kişiler, ritim problemleri veya zaman zaman bilinç bozukluğu yaşayabilirler. Bu nedenle ilaçlarının ayarlanması için doktorlarıyla görüşmelidirler. Özellikle sıcakların çok yüksek olduğu zamanlarda eve girer girmez klima çalıştırılıp karşısında oturmak çok zararlıdır. Ayrıca klima ısının 22-23 derecelerde olması ve mutlaka bakımlarının yapılması gerekir.Yazı deniz keyfi yaşayarak geçirmek isteyenler ise kalp sağlığını olumsuz etkilemeyecek, nem oranı düşük beldeleri tercih etmelidir. Kalp hastaları denize balıklama atlamasınlar, vücutlarını alıştırsınlar. Mümkünse sırtüstü  yüzmeliler.”

Kaynak: www.sagliktagundem.com
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat