AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Tuzun azı da çoğu da zararlı

Türkiye’nin de içinde olduğu 18 ülkede yürütülen araştırmanın sonucuna gore günde 3 gram tuz tüketmek tansiyonu etkilemiyor. Ama bu miktar günde 5 gramın üzerine çıkarsa tansiyon yükseliyor. Araştırma sonunda 3 gramdan az tuz tüketmenin de ölüm riskini artırdığı saptandı. Araştırmaya gore toplumların dörtte üçü günde 3-6 gram tuz tüketiyor.
Population Health Research Institute, McMaster Üniversitesi ve Hamilton Sağlık Bilimlerindeki araştırmacılar tarafından yürütülen, ileriye çalışmada 100 bin insan yaklaşık dört yıl boyunca takip edildi. Çalışmada sodyum ve potasyum tüketimini ve bunların kan basıncı ile ilişkileri yanında ölüm, kalp hastalıkları ve inmeler inceledi.
PURE Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Aytekin Oğuz, araştırmanın son iki raporunun tuz tüketimi hakkındaki kabul edilen görüşleri sarstığına işaret etti ve “Araştırmaya gore günde 1-2 çay kaşığı tuz kullanmak sağlık için ek risk getirmiyor” diye konuştu. 
Araştırmalar Türkiye’de günlük tuz tüketiminin 18 gram olduğunu bunun en az üçte iki oranında azaltılması gerektiğini gösteriyor.

Kaynak: www.sagliktagundem.com


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat