AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Okula uyumsuzluk başı ve mideyi ağrıtıyor

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte, çocuklar ve aileler için zorlu bir dönemin başladığı belirten uzmanlar,  bu dönemde çocuklarda bazen beklenen bazen de beklenmedik tepkiler görülebildiği konusunda aileleri uyardı. Uzmanlara göre okula uyum sorunlarında baş ve mide ağrısı gibi şikayetler de görülebiliyor.

 SORUNU OLAN ÇOCUKLAR 3 AY GÖZLENMELİ

 Psikolog Pınar Akdemir, anaokuluna gitmenin amacının çocuğu ilköğretime hazırlamak olduğunu dikkat çekerek, “Eğer çocuk annesinden ayrılamıyorsa, özbakım becerilerini geliştiremediyse, kurallara uymakta zorlanıyorsa, davranış sorunları varsa, dil gelişimine ilişkin problemler yaşıyorsa önce okul öncesi eğitime başlamalı. Aile 2-3 ay çocuğu gözlemledikten sonra bu sıkıntılar geçmez ise merkezlere başvurulmalı” diye konuştu.

 AİLELER UZMANLARA GÜVEN  DUYMALI

Okula ilk adım sürecini kolaylaştırmak için, anne- babaların öncelikle kendilerinden emin olması, kendi aralarında net ve tutarlı davranmaları ve hem eğitimcilere hem de uzmanlara güven duyabilmelerinin önemine işaret eden psikolog Pınar Akdemir, şunları söyledi:

“Çocukların okula gitmeyi reddetmelerine bazen baş ve mide ağrısı ya da mide bulantısı gibi fiziksel şikayetler de eklenebilir. Bu nedenle gideceği okul netleştikten sonra, okuldaki klasik bir gününün nasıl geçeceği konusunda çocuğunuzu bilgilendirin. Çocuğunuzun kafasındaki belirsizlik ne kadar az olursa, ilk günleri o kadar rahat geçecektir. Ona bir çok şey öğreneceğini, arkadaşları ile birlikte yeni bir sürü faaliyet yapacaklarını söyleyin. İlk gün okula annesi ve babası ile birlikte giden çocuk kendisini daha çok güvende hisseder. Hatta eğer mümkünse okul çıkışına da birlikte gitmeleri, çocuklarını mutlu eder.”

Kaynak: www.sagliktagundem.com
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat