AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Aile hekimleri G(ö)REV kararı aldılar

Aile hekimlerinin Türkiye genelinde 20, 21 ve 22 Mayıs tarihlerinde grevde olacakları açıklandı. Aile hekimleri kendileriyle ilgili olarak çıkarılan yönetmeliklerdeki görev ve bu göreve bağlı ceza nitelikli hükümlere karşı çıkıyorlar. Bu tür düzenlemeler içeren yönetmeliğin kaldırılmasını istiyorlar.
Aile hekimlerinin tepkilerine neden olan düzenlemeler hastane acil servislerindeki yığılmaların azaltılması gerekçesiyle aile hekimlerine “hastane acil nöbeti” görevi verilmesiyle başladı. Daha iyi görev yapabilmek için mevcut düzenlemelerin iyileştirilmesi beklenirken getirilen bu görevler aile hekimlerinin tepkisine neden oldu.
Yapılan açıklamalarda hastane acillerindeki yığılmaların aile hekimleri desteğiyle çözülemeyeceği asıl sıkıntının Sağlıkta Dönüşüm Programı adı altında yapılan düzenlemeler olduğu vurgulandı. Aile hekimlerine yüklenen nöbetler nedeniyle aile hekimlerinin kendi güncel görevlerini yapamaz duruma gelecekleri açıklandı ve yanlıştan dönülmesi istendi.
Bu uyarılar etkisiz kalınca aile hekimleri Türk Tabipleri Birliği ve çeşitli sağlık çalışanları sendikalarının desteğiyle ihtar g(ö)revleri başlattılar. 
Sağlık Bakanlığı, tepkilerin ardından hastane acillerine gidişleri azaltmaya yönelik yeni bir düzenleme yaparak Aile Sağlığı Merkezlerinde gece ve hafta sonu nöbetleri uygulaması getirdi. Ancak aile hekimleri böyle bir uygulamanın da asıl görevlerini aksatacağını belirterek tepki gösterdiler. Özellikle güvenlik açısından ortaya çıkacak sakıncalara dikkat çektiler. Özel güvenlik görevlileri olmasına karşın güpegündüz hastanelerde bile sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların görüldüğü bir süreçte Aile Sağlığı Merkezlerinde tek başlarına gece ve hafta sonları nöbete kalan hekim ve hemşirelerin güvenliklerinin sağlanamayacağı belirtildi.
Aile hekimleri ile ilgili nöbet düzenlemelerinden beklenen sonucun alınamaması üzerine Sağlık Bakanlığı, bu kez uymayan aile hekimleri için cezaları artırma yoluna gitti.
Bakanlık, 16 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan Ödeme-Sözleşme Yönetmeliği ile hekimlere uygulanacak ceza puanlarını artırdı. Bu yönetmelikle hekim ve diğer sağlık çalışanları için “işten çıkarma” cezası da getirildi.
Böyle bir cezanın yönetmelikte yer alması aile hekimleri ve aile sağlığı merkezleri çalışanlarının tepkilerine neden oldu. Sağlık çalışanları temsilcisi kuruluşlar buna karşılık yine g(ö)rev yapma kararı aldılar.
Hekim ve sağlık çalışanı açığı bulunmasına karşın, sağlık çalışanlarına “işten çıkarma” cezası uygulanmasının gündeme gelmesi yalnız sağlık camiası için değil yurttaşlar için de “beklenmedik”, “şaşırtıcı” bir girişim olarak değerlendirildi. Aile hekimleri ve aile merkezleri çalışanları bu beklenmedik ve şaşırtıcı karara tepkilerini 20 Mayıs Çarşamba, 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günleri yapacakları üç günlük g(ö)revle ortaya koyacaklar. Eylemin bir gün öncesi 19 Mayıs günü resmi tatil olması nedeniyle aile hekimleri işyerlerinde olmayacaklar. Bu durumda önümüzdeki hafta aile hekimleri sadece pazartesi günü hizmet vermiş olacaklar. 
G(ö)rev açıklamasının yapıldığı basın toplantısında bu etkinliğin ardından 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü de nöbete gidilmeyeceği vurgulandı. 
Açıklamayı TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Filiz Ünal İncekara ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Başkanı İbrahim Kara birlikte yaptılar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat