AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Yılda 4 bin kişi ölüyor, 125 bin kişi yaralanıyor

Türkiye’de 1 yılda gerçekleşen ortalama 569 bin 421 trafik kazasının yol açtığı yaklaşık 4 bin  ölüm   ve 124 bin 988 yaralanmanın sebeplerinden biri araç sürerken telefonla konuşmak olduğu açıklandı. -Toplumsal hayatımızın önemli araçlarından biri olan cep telefonu kullanımındaki kaza riskine dikkat çeken Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği,  “Hayata Değil Cep Telefonuna Ara Ver” sloganıyla hazırladığı kamu spotuyla bu konuya dikkat çekmeyi amaçladığını duyurdu.  Trafik kazalarında tedavi sonrasında ortalama %30 kalıcı sakatlıklar, % 50 hareket kaybı oranları ile karşı karşıya kalındığını belirten Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği (TOTBİD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel Gönen yaptığı açıklamada şu önemli başlıklara dikkat çekti: 

 • "Trafikte ölümler ve yaralanmalar bir halk sağlığı problemidir. Motorlu taşıt kazalarında toraks yaralanmaları, baş boyun ve ekstremite yaralanmalarından sonra üçüncü sıklıkta görülmektedir. Ciddi trafik kazalarının %50’sinde toraks travması izlenmektedir. Kalbin künt yaralanmaları, motorlu taşıt kazalarına bağlı ölümlerin %15 inde mevcuttur.
 • Trafik kazaları nedeniyle omurilik yaralanmaları % 45.1'lik oran ile ilk sırayı almıştır. 10 yas¸ altındaki çocuklarda yeterli gelis¸medigˆinden omurların yana egˆilmeleri ve rotasyonları daha kolay olmaktadır. Travmatik beyin yaralanması nedenleri arasında trafikte yaşanan çarpışmalar %46,7’dir. Fizik tedavi sırasında oluşan komplikasyonlar da hastalarda ciddi sıkıntılar yaratmakta ve hastalarda, travma sonrası stres bozukluğu görülmektedir.
 • Tüm dünyada insanların yaralanmasına neden olan olaylar arasında en yüksek oran trafik kazalarınına bağlıdır (%28). Trafik kazaları, en önemli çoklu (multiple) travma nedenidir. Çarpışma sonrası ölümlerin %30’u hastane içinde yaşanmaktadır. Bu ölümlerin %53.8’ü  hastaneye ulaştıktan sonraki ilk gündedir.
 • Ülkemizde hastaneye başvurma şansı yakalayan yaralıların %12’si ortopedi ve travmatoloji tarafından konsulte edilmekte ve bunların %7-8’I yatarak tedaviye alınmaktadır.
 • Trafikte yaşanan ortopedik yaralanmaların tedavi masrafları analizi mevcut değildir. Ancak, tek bir kırık için minimum 5000-6000 TL hastane masrafı sözkonusudur. Bu sayılar travmadan etkilenen bölge sayısı ve implantlar nedeniyle artmaktadır.
 • Trafik kazalarında tedavi sonrasında ortalama %30 kalıcı sakatlıklar, %50 hareket kaybı oranları ile karşı karşıya kalınmaktadır.
 • Trafik kazalarında tedavi sonrasında ortalama %30 kalıcı sakatlıklar, %50 hareket kaybı oranları ile karşı karşıya kalınmaktadır."Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat