AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

AHEF Başkanı Dr. Özer: "Aile hekimleri her gün psikolojik ve fiziksel şiddetle karşılaşıyor

Türkiye'de aile hekimlerinin yaşamlarını riske atarak mesleklerini yaptığına dikkat çeken Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Gürsel Özer, "Rize'de bir aile hekimi, kimlik görmeden ilaç yazmadığı için ölümle tehdit ediliyor. Manisa'da bir kadın hekim, evlilik için sağlık raporu almaya gelen kişiye, "Eşinizle gelmelisiniz" dediği için küfürlü saldırıya uğruyor; odası dağıtılıyor" diye konuştu.

Rize'deki aile hekimine saldıran kişinin 5 ay hapis cezasına çarptırıldığını ancak daha etkili önlemler  alınması gerektiğini vurgulayan Dr. Gürsel Özer sözlerini şöyle sürdürdü:
"Sağlık Bakanlığı, zaten büyük özveriyle görevlerini yapmakta olan aile hekimlerini, hafta sonu mesailerine zorlamak; yerlerine yabancı doktorlar getirerek aba altından sopa göstermek yerine; doktorların can güvenliğini sağlayacak, şiddete karşı etkin ve caydırıcı kanuni düzenlemeler yapılmasına çalışmalıdır. 
1-Sağlık Sisteminin Şiddet Sorunu çözülmelidir
2-Hastaların haklarını ve sorumluluklarını öğrenmeleri ve doğru kullanmalarının sağlanmalıdır.
3-Sağlıkta şiddet yasasının çıkartılması ve cezaların caydırıcı olması sağlanmalıdır. 
4-Vatandaşa hasta hakları doğru bir şekilde anlatılmalı, haklarının yanında sorumlulukları olduğu da belirtilmelidir. 184 hattında başvuruları karşılayan kişilerin, kanun ve yönetmeliklere hakim olması sağlanmalı ve haksız yapılan şikayetin hekime yansıması engellenmeli, başvuru sahibine haksız olduğu vurgulanacak şekilde bildirim yapılmalıdır.
5-Basın yoluyla sağlık çalışanlarına karşı şiddeti özendiren yayınlar için yasal önlemler alınmalıdır."

Kaynak: www.sagliktagundem.com


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat