AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Hormonal ve fizyolojik değişiklikler etkili

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Karaduman kadınların ağız ve diş sağlığı sorunlarıyla ilgili bilgi verdi.

Dr. Karaduman, kadınların hormonal ve fizyolojik değişikliklere bağlı olarak hayatlarının her döneminde ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler yaşadıklarını belirterek şunları söylüyor:
 “Kadınların hormonal ve fizyolojik değişiklikler yaşadıkları dönemler ergenlik, menstruasyon (adet dönemleri), gebelik, emzirme ve menopoz olarak sıralanabilir. Genellikle orta yaş ve sonrası kadınlar çoğunlukla sadece problemleri ciddi boyuta ulaştığında diş hekimine gidiyorlar. Ancak her yaş aralığında düzenli kontroller yapılmalı, sorunlar henüz oluşmadan tedbirler alınmalı ve tedaviler geciktirilmeden yapılmalıdır.

Anne ve anne adaylarının ağız ve diş sağlığı konusuna özellikle dikkat etmeleri gerekir. Menapoz dönemindeki kadınların muhakkak düzenli olarak senede en az iki kere diş hekimi kontrolüne gitmeleri, ayrıca günlük ağız bakımlarını da ihmal etmemeleri gerekir. Ayrıca anne ve anne adayları ağız ve diş sağlığı bakımı için günde en az iki kere, 3-4 dakika boyunca dişlerini fırçalamalıdır. Her gün en az bir kere diş ipi kullanmalı, 3 ayda bir diş fırçalarını değiştirmeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca yılda iki kez diş hekimine kontrole gitme ve düzenli beslenme hususlarına da dikkat etmelidirler.” 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.469313.5233
Euro15.383215.4449
Hava Durumu
Saat