AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Bayramda kiloya dikkat! Tatlı, tuzlu, yağlı yiyecek tüketiminin arttığı bayramlarda kilo artışı da sık görülüyor. Uzmanlar uyarıyor.

Bayramda en sık yapılan beslenme hataları nedeniyle birçok kişi kilo alıyor. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, Bayramda kilo aldıran beslenme hataları hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

1-    Kahvaltı yerine güne dolma, börekle başlamayın: Bayramın ilk günü kahvaltıyı atlamak ya da kahvaltılık ürünler yerine tatlı, dolma, börek gibi ikramları tüketmek kilo aldıran en önemli hatalardandır. Bayram ziyaretlerinin de yapılacağı düşünülürse sabah kahvaltısında 2 dilim ekmek, 1 dilim peynir, 1 yumurta, 2 ceviz ve 5 zeytinden oluşan bol yeşillikli bir kahvaltı bayrama enerjik bir şekilde başlamanıza yetecektir.

2-    Ara öğünleri atlamayın: Bayramda ara öğün alımı oldukça önemlidir. Evde ya da ziyaretlerde mutlaka 1 avuç kuru yemiş ya da 1 kutu ayran gibi dengeleyici ara öğünler tüketilmelidir. Metabolizmanın hızlanması hem de kan şekerinin gün boyu dengelenmesi amacıyla ara öğünleri atlamayın.

3-    Farklı ikramları aynı öğünde tüketmeyin: Bayram ziyaretlerinde ikram edilen tatlı, dolma, börek, şeker, çikolata gibi besinlerin tamamını aynı öğünde tüketmek farkına varmadan bir öğünde tüm öğünlerin kalorisinin alınmasına sebep olacaktır.

4-    Tatlı yanına şekerli çay, kahve ya da meyve suyu içmeyin: Her ziyarette tatlı ve yanında şekerli çay, kahve ya da meyve suları tüketmek hızlı bir şekilde kalori alımına neden olur. Misafirliklerde su, bitki çayı, ayran ya da maden suyu en zararsız diyebileceğimiz ikramlardır.  Her ziyarette su tüketmek Ramazan ayında vücutları su tutan bireylerin ödemden kurtulmalarına da katkı sağlar.

5-    Gece atıştırmalarına devam etmeyin: Ramazan alışkanlığı ile bayram sürecinde de gece atıştırmalarına devam etmek hem mide-sindirim problemleri yaşanmasına hem de kilo alımının hızlanmasına sebep olur. Akşam yemeğinden sonra hiçbir gece atıştırması yapmadan en az 40 dakikalık bir yürüyüş ile günü kurtarmak mümkündür. 

Kaynak: www.sagliktagundem.com
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat