AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası

Güneş ışıkları katarakt yapabilir

Güneş birçok sağlık sorununu tetikleyebiliyor. Güneşin, kalp, akciğer, tansiyona bağlı sağlık sorunları yanında göz sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olabiliyor.

Uzmanlar, güneş ışınlarının cilde olduğu gibi gözlere de doğrudan zarar verebildiğini belirtiyorlar.

Dünyagöz Etiler doktorlarından Opr. Dr. İrfan Kayurtar, güneşin göze etkileri konusunda bilgi verdi.

KATARAKTI TETİKLER

“Kataraktın oluşumunda zararlı güneş ışınlarının büyük bir rolü vardır. Bu nedenle özellikle tarım bölgelerindeki işçilerde ve Afrika ülkelerinde erken yaşta katarakt görülme oranı daha fazla olur. Bunlar doğru seçilmiş güneş gözlüğü kullanılarak önemli ölçüde önlenebilir. Bunun için ultraviyole ışınlarını bloke eden, polarize filtreli güneş gözlükleri tercih edilmelidir.”

YANLIŞ GÖZLÜK YARAR YERİNE ZARAR VERİR

“Zararlı güneş ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlükleri, sanıldığı gibi gözü korumaz. Karanlık ortamlarda daha çok ışın alabilmek için refleks olarak büyüyen göz bebekleri, güneş gözlüklerinin yarattığı karanlıkla birlikte büyür. Böylece, büyüyen göz bebekleri daha çok ışığı içeri alır. Ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olmayan güneş gözlüklerini kullandığımızda, zararlı ışınlar büyüyen göz bebeklerinden göz içine daha kolay ulaşır ve buradaki doğal merceğe zarar verir.
Göz içinde yer alan doğal merceğin saydamlığını yitirmesiyle katarakt hastalığı oluşur. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma bulundurmayan güneş gözlüklerinin kullanımı, göz merceğine zarar verip katarakt oluşumunu hızlandırabilir. Buna ek olarak, ileri yaşlarda ortaya çıkan ve halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu hastalığına sebep olabilir.”

MODA İÇİN GÖZ SAĞLIĞINIZDAN OLMAYIN!

“Özellikle yaz aylarında sadece moda amaçlı ve cam kalitesine dikkat edilmeyen gözlüklerin satışı artar. Güneş gözlükleri sıradan bir takı değil,  göz sağlığı için çok önemli bir aksesuardır. Unutulmamalıdır ki kataraktın ilerlemesi durdurulamaz ve tek tedavisi ameliyattır. Dolayısıyla kişilerin güneş gözlüğü seçiminde oldukça dikkatli olmasını ve göz sağlığına tehdit oluşturacak güneş gözlüklerini kullanmamalarını tavsiye ediyoruz.
Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir ve güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Bu saatlerde ultraviyole ışınlarını bloke eden ve polarize filtreli güneş gözlüklerinin kullanılması gerekir.”  


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat