AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Behiye Paksoy
Ders başlıyooorrr
16/09/2013
Hepimizin belleğinde öğrencilik yıllarımıza ilişkin kim bilir nice derin izler vardır. O yıllar unutulmaz. Yaşam sürecinin gerçek dünyaya açılan kapısından geçiş dönemidir. Hele okula yeni başlayanlar için...
Kuşkusuz bir çocuk okula başlarken, bunun gelecekteki yaşamı için nasıl büyük önem taşıdığını bilemez. O sadece okula başlamanın heyecanını hisseder, bunu bilir.
Ama anne-babalar maddi manevi her açıdan okulun önemini bilen kişilerdir. Çocuklarının geleceğine dair heyecanları onlar yaşar, hayalleri onlar kurarlar. Bilirler okumanın önemini.
İşte bu nedenledir ki okulun önemini çocuklara anlatabilmek onlara düşer. Zaten yepyeni bir yaşam sürecine adım atmanın heyecanı içindeki çocuklara okul korkusu duyurmamak anne babaların öncelikli görevidir. Siz siz olun, öğretmen ve okul hakkında çocukların yüreğine korku salacak söz etmeyin. Böyle bir hataya düşmenin bedelini çok, ama çok ağır ödersiniz.
Çocuk işin başındayken okulu sevmez, gitmekten çekinir korkarsa, onu alıştırmak ve küçücük yüreğinde okul sevgisi oluşmasını sağlamak için çook çaba göstermek zorunda kalırsınız. O çabalardan sonuç alıp almayacağınız da bilinmez.
Korkutarak değil okulu ve öğretmeni överek yönlendirin çocuklarınızı. Yeni arkadaşlar edineceğini, okuma yazma öğreneceğini, bilgisinin artacağını, yeni oyunlar öğreneceğini söylemek çocuğun okula ısınmasına yardımcı olabilir.
Çocuğunuz, okulu ve öğretmeni korkuyla değil sevgiyle anmalı. Okula geç kalıyorsa onu "öğretmenin kızar" veya "bak seni okula almazlar" gibi sözlerle korkutmak yerine, "geç kalırsan arkadaşların merak eder", "öğretmenin nerde benim güzel öğrencim diye seni arar" gibi sevgi yüklü cümlelerle teşvik edici olun.
Kolay değil; başta da dediğim gibi artık çocuklarınız yaşamın gerçeklerine açılan kapıdan giriyorlar. Bahtları açık olsun. Anne babalara da kolaylıklar dilerim.


3343 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Etiler Lisesi - 21/01/2021
Etiler Lisesi mezunları ve mensuplarının sosyal medyada izlediğim dayanışmalarına imreniyorum.
İETT şoförleri pek yaman - 08/02/2019
O kadar yaman ki, yolcu elini çabuk tutmazsa.. Aslında genelleme yapmayalım; işini hakkıyla yapanlar tabii ki var.
Hayırlı Cumalar - 07/02/2019
Aslında yıllardır kullanılıyormuş ama ben yeni öğrendim; "hayırlı cumalar" dileği, sadece cuma günleri değil 7/24 kullanılıyor, muş.
Bunların korkusu yok! - 02/09/2018
Konuşurken havasından geçilmiyor. Zaten yüzünü falan da tam olarak göremiyor insan; başında kask var!
Erkek modası - 14/04/2018
Biraz gayret etseler, ceketlerin yaka uçları omuza çıkacak!
Yılbaşı diyetisyenleri - 27/12/2016
Bi de bayram diyetisyenleri var. Yılbaşı diyetisyenleriyle bayram diyetisyenleri ya da aynı diyetisyenlerin diyet önerileri arasında ne fark var derseniz? Demeyin lütfen… Gününe göre laf gerekiyor. Fark bu.
Turkcell’e soruyorum - 07/03/2016
"Paketimde 1000 sms hakkım var, günde ücretsiz olarak kaç SMS gönderebilirim?"
Sevgililer Günü (alış veriş günü) - 14/02/2016
Bayramlarda görmediğimiz bir kutlama coşkusu vardı iş aleminde!
Yılbaşı kutlaması - 25/12/2015
Kutlama falan yalan oldu. Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirelim yeter.
 Devamı
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607218.6818
Euro19.562719.6411
Hava Durumu
Saat