AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü nedir?

8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü; kadınların üretime katkısının, sosyal ve siyasal haklarının vurgulandığı kadına saygı ve övgü amaçlı anma-kutlama günüdür.

Bu günün tarihçesi 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Newyork kentinde bir dokuma fabrikasındaki grev sırasında 129 kadın işçinin ölümüyle sonuçlanan olaylara dayanır.
40 bin dolayında işçinin katıldığı greve polisin müdahalesi sonrası işçilerin bir bölümü fabrikaya sığınmışlar, daha sonra çıkan yangında 129 kadın işçi –dışarıya çıkmaları engellendiği için- yaşamlarını yitirmişlerdi.

Bu olay, işçi kuruluşlarınca farklı zamanlarda “unutmayacağız, unutturmayacağız” söylemiyle anılır oldu. 1910 yılında Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansında, Alman sosyalist Clara Zetkin’in önerisiyle bu olayın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması oybirliğiyle kabul edildi. Gün olarak 8 Mart tarihinin belirlenmesi ise 1921 yılında 3. Enternasyonel Komünist Partiler Toplantısında gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda oldu. 8 Mart günü Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi.

O tarihten itibaren sosyalist partiler ve sendikalar başta olmak üzere, çeşitli kuruluşların düzenledikleri toplantılarla, 8 Mart hem bir anma hem de kadının ekonomiye katkılarını övme ve kadına saygı günü olarak yaşandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 16 Aralık 1977 günkü toplantısında 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti. Böylelikle 8 Mart, dünya genelinde kadın emeğine ve kadın haklarına saygı günü olarak benimsendi.

Türkiye’de 8 Mart (Vikipedia’dan alıntı)

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

  
2131 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Hava Durumu
Saat