AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Şirofreni hastalarını topluma kazandıralım

Akatlar’daki Mustafa Kemal Kültür Merkezi, sağlık içerikli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Görmezden Gelmeyelim başlıklı sergide “Tarih öncesinden günümüze şirofreni serüveni” konu ediliyor.

1 Mart - 31 Mart 2016 zaman diliminde ziyarete açık kalacak olan sergi Abdi İbrahim Otsuka (aio) firmasının ana sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Sergi; çok konuşulan ama gereği gibi bilinmeyen bir konu olarak tanımlanan şirofreninin tarihsel çizgisi üzerinden günümüzdeki durumuna ilişkin bilgi paylaşımını amaçlıyor.

MİLYONLARCA KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR

Sağlık verilerine göre, ülkemizde 600 bin dolayında şirofreni hastası bulunuyor. Ailleri ve yakın çevreleriyle birlikte şirofreni ile ilişki halinde bulunan insan sayımız milyonlarla ifade ediliyor. Sergi ile ilgili açıklamalarda, şirofreni tedavisinde hastaların toplum içinde işlevselliğini sürdürebilen ve bağımsız yaşayabilen bireyler haline gelmelerini sağlamanın hedeflendiğine işaret edilerek “Bu hedefe ulaşmada toplumun hassasiyeti, bilgisi ve desteği büyük önem taşıyor.” deniliyor.

Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisinin bilgi paylaşımı yoluyla toplum desteğinin artmasını sağlaması amaçlanıyor.

SERGİDE NELER VAR?

Sergi ile ilgili açıklamalarda sergi içeriği hakkında şu bilgiler veriliyor:

Bu sergide ilk çağlardan günümüze ruhsal hastalıkların tanısı ve tedavisinde kullanılan yöntemlerin tarihsel gelişimi, batı ve doğu toplumlarının farklı dönemlerde konuya yaklaşımı, bu serüvenin ana oyuncularından olan bilim insanları ve hekimlerin öyküleri ilginç görsel ve canlandırmalarla yer alıyor.

Görmezden Gelmeyelim – Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni sergisi ziyaretçilerine sadece izleyici olacakları değil, zaman zaman farklı duyularıyla deneyimleyebilecekleri bir serüven vadediyor.

Döner yatak yaklaşık iki yüzyıl önceki tedavi denemelerinden birini baş döndüren bir şekilde deneyimlemenizi sağlıyor.

Empati kabini ile sizi şizofreni hastalarının beyninin içine davet ediyor.

  
1336 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.496013.5501
Euro15.469115.5311
Hava Durumu
Saat