AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Kentsel dönüşümde yeni dönem başlıyor

Kentsel dönüşüm uygulamalarında en zorlu süreç olan yüklenici firma belirleme konusunda Beşiktaş Belediyesi bir çalışma başlattı.

Bu çalışma kat maliklerinin yüklenici seçiminde zarar görmelerini önlemeyi amaçlıyor. Kentsel dönüşüm uygulamalarında yüklenicilerden kaynaklanan tıkanmaları en aza indirmeyi hedefleyen çalışmaları yürütmek üzere Beşiktaş Belediyesi bünyesinde Beşiktaş İmar A.Ş. adlı bir şirket oluşturuldu.

Şirket başkanlığına Belediye Başkan Yardımcısı ve Meclis üyesi Mimar Oylum Işık getirildi.

“HALKLA BİRLİKTE ÇÖZÜM”

Şirket, kat malikleriyle ilk toplantısını Akatlar Mahallesi’nde yıkım kararı verilmiş iki apartmandaki daire sahipleriyle yaptı.

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, toplantıda, ilçenin alt yapı sorunlarının çözümüne yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi ve en önemli sorunlardan biri olan kentsel dönüşüm için Beşiktaş İmar A.Ş.’yi oluşturduklarını söyledi.

Akpolat, “seçimlere girerken bir söz vermiştim; sorunları halkla birlikte çözeceğiz, demiştim. İmar A.Ş.’nin oluşturulması da sorunları birlikte çözme sözümüzün ürünüdür. Bu şirket, sizler adına yüklenici firmalarla görüşecek ve kat malikleri için en uygun olan firmayı, firmaları belirleyip sizlerin takdirine sunacak” dedi.

ŞİRKET NE YAPACAK?

Beşiktaş İmar A.Ş.’nin yapacağı işler konusunda Şirket Başkanı Mimar Oylum Işık şu bilgileri verdi:

“Şirketimizin görevi, kentsel dönüşüm kapsamında yeniden yapılacak binalardaki kat maliklerini temsil etmek olacak.

Bu çerçevede inşaat firmalarının sunacakları teklifler görevli uzmanlarımız tarafından incelenerek karar verilecek. Kat maliklerinin hakları en üst derecede savunulacak. Kimsenin hak kaybına uğramayacağı projeler belirlenecek.

Mevzuata aykırı oldukları belirlenen ve inşaat için onay alması mümkün olmayan projeler elenmiş olacak.

Ayrıca, firmaların yapabilirlik durumları değerlendirilecek. İşin yarıda bırakılmaması için gerekli güvenceler alınacak. Bunların takibi şirketimiz tarafından yapılacak.

Biz bu işlemler sırasında tam anlamıyla kat maliklerinin temsilcisi olacağız. Aylar süren ve kat malikleri için birçok yönden üzüntü nedeni olan inşaat öncesi çalışmalar şirketimiz tarafından kısa sürede yapılmış olacak. Kat maliklerine imza atmak kalacak.”

ŞİRKETTE KİMLER VAR?

Beşiktaş İmar A.Ş.’nin yönetiminde Başkan Mimar Oylum Işık, Başkan Yardımcısı Av. Devrim Alparslan (Beşiktaş Meclis Üyesi), Hukuk Danışmanı Av. Harun Tavşancıl ve Cevdet Çalı (Beşiktaş Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürü) görev yapacaklar.

Şirket, kat maliklerinin başvuruları üzerine devreye giriyor. Şirketin yetkili olabilmesi için kat maliklerinin noterden vekâlet vermeleri gerekiyor.

Ancak, bu şirketin yüklenici firmalarla görüşme yapmaları inşaatı yapacak firmayı belirlemesi anlamına gelmiyor. Karar kat maliklerine bırakılıyor.

  
1563 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.531718.6060
Euro18.310418.3838
Hava Durumu
Saat