AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
  • https://www.instagram.com/akatlarnet
Konular veriler
Takvim
Site Haritası
Bu güzel çiçeğin ömrü sadece 24 saat sürüyor

Kaktüs yetiştirenler gerekli bakımı yapmaları halinde yaz aylarında evlerinin çiçek bahçesine döndüğünü bilirler. Çeşitli kaynaklarda kaktüsün 150’yi aşkın türü olduğu belirtiliyor. Türüne göre irile ufaklı, farklı renklerde çiçek açıyorlar.

Kaktüs konusunda değişik kaynaklarda farklı bilgiler yer alıyor. Bu bilgilere göre bazı kaktüs türleri yılda bir kez çiçek açıyor, bazı türleri yaz boyunca çiçek açıyor, bazı türlerinin çiçekleri kısa ömürlü oluyor, bazılarının çiçekleri ise aylarca bitkinin üzerinde kalıyor.

Ama bir türü var ki, Haziran ayı geldi mi, tomurcuklanır. Bir hafta on gün kadar tomurcuk büyütür ve bir sabah benzersiz güzellikte iri çiçekleri açıverir. Güneşi severler. Az su ile yetinirler. Koparılmazlar. Ertesi sabah o güzelim çiçekler boyun büker, solar, buruşur ve ömürleri sona erer. Çiçekler, nadiren iki gün diriliklerini korur.

15 gün sonra yeni tomurcuklar uç verir, güneşli ortamda bir hafta içinde yeniden çiçek açar. Yirmi dört saat diriliğini koruyan çiçekler, yine solar, 15 gün içinde yeni sürgünler gelir. Bu döngü güneşli yaz günlerinde sürer gider.

Ömürleri bir gündür.

  
667 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın