AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Terakki Vakfı Sanat’ta Nevin Çokay sergisi

Terakki Sanat Galerisi, sezonu, geçen yıl 82 yaşındayken yaşamını yitiren ressam Nevin Çokay’ın eserlerinden oluşan sergiyle açıyor. Sergi 3 Ekim 2013 Parşembe akşamından 2 Kasım 2013 Cumartesi akşamına kadar açık olacak.
Terakki Sanat’ın sunumunda, Nevin Çokay hakkında şu değerlendirmeler yapılıyor:
"Çağdaş Türk resminin önemli kadın sanatçılarından Nevin Çokay, tuvallerinde insan hüznünü, çaresizliğini soylu bir ifade ile duyguları sömürmeden aktarıyor. Özgürlüğün simgesi çizdiği atların yelelerinde umutların uçuştuğunu görebilir, doğayı betimlediği resimlerinde, tüm güzel renk kodlarını, henüz ihanete uğramamış peyzajların içinde merakla ve özlemle ararsınız.

Nevin Çokay insan ilişkilerini, sevdayı, sevgiyi ayrıntılar içinde kaybolmadan, bütüne odaklanmayı, mükemmel bir gözlemle yansıtmış bir ustadır. Eserlerinde, özellikle figürlerin ifade gücünü, gözlerin en derinliğinde toplayarak yarattığı çarpıcı etki; aynı zamanda destek olmanın, direnmenin metamorfozunu oluşturmayı da başarıyor. 

Sanatçı,1947 yılında girdiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nden, 1953 yılında Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nden mezun olarak bitirdi.  İlk sergisini 1953 yılında Adalet Cimcoz’un Maya Galerisinde açtı. Bir dönem Nedim Otyam’la birlikte müzik ve sinemayla ilgilenen sanatçıya, 1988 yılında Uluslararası Plastik Sanatlar Deneği tarafından “Onur Ödülü” verildi.

Türkiye’de ve Avrupa’nın birçok kentinde yer alan çeşitli müzelerde, resmi ve özel koleksiyonlarda resimleri bulunan Nevin Çokay, Türk resmine toplumsal gerçekçi çizgide verdiği eserlerle katkıda bulundu.

Resim çalışmalarının yanısıra, uzun yıllar resim ve sanat tarihi öğretmenliği çeşitli atölye çalışmaları yaparak birçok öğrenci yetiştiren sanatçı, 82 yaşında Foça’da hayata veda etti."

  
2796 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu
Saat