AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Başkan Murat Hazinedar CNBC-e’de rantı anlattı

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, CNBC-e’de yayımlanan Finans Cafe programında Beşiktaş’taki imar çalışmalarını, kentsel dönüşüm programını anlattı ve Melda Yücel Kocaalp’in sorularını yanıtladı.

Başkan Hazinedar, “rant” kavramıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Kentsel dönüşüm Beşiktaş’ın rantını, değerini artıracak. Ben çünkü bu rant kelimesinin cesaretle kullanılması gerektiğini kötü bir şey olmadığını ama sayın başbakan yardımcısının(*) ifade ettiği gibi rantın paylaşılmasının önemli olduğunu düşünüyorum.
Bu aslında siyasetin namusunun siyasetçinin namusunu çok önemli ölçüde rahatsız eden ve kirleten bir şey . Çünkü rant dediğimiz şeyin doğru paylaşılmadığı noktada siyasete ve siyaset kurumuna siyasetçiye dair ciddi bir eleştiri söz konusu oluyor, güven sorunu oluyor ve Türkiye'de zaten en önemli güven sorunu yaratan konu imar konusu. Biz de ben seçim öncesi özellikle bir çok defa televizyon programlarında şunu ifade ettim; bir yerlerde rant var dediğiniz zaman zaten imarın en doğal sonucudur, ama bu rantın paylaşımı çok önemlidir. Eğer imar yoğunluğunu artırıyorsanız, bazı yerlere gökdelen de yapabilirsiniz, Paris'te bunun örneklerini görebiliyorsunuz, artık Londra da bunu bu gerçeği kabullendi, ama bir yerlerde imar yoğunluğu artırıyorsanız o imar yoğunluğunun bir kararla belediye olarak ilçe belediyesi ve büyükşehir olarak artırıyorsanız, oradan kaynaklanan rantın paylaşımı çok önemli yani kamuya gelmeli o rant. Eğer bir emsal üç emsale çıkıyor ve o tamamen şeyde kalıyorsa mülk sahibinde kalıyorsa, müteahhite kalıyorsa bu ciddi bir, kamuda kamu vicdanında ciddi bir rahatsızlık yaratıyor. Ama bunun önemli bir kısmı kamuya yattığı takdirde bu rantın, sanıyorum bu tartışmalar da önemli ölçüde sona erecektir. Bu da halka dönecektir. Zaten tartışmanın kaynağı aslında bu. Yani kamu vicdanında oluşan rahatsızlık siyasete dair ciddi bir eleştiriye neden oluyor ve haklı bir eleştiriye çünkü emin olunuz ki her imar durumunda belli ölçüde rüşvet ya da bir takım yanlış konular yanlışlar oluyor. Ama bu belediye başkanına mı gidiyor, efendim meclis üyesine mi gidiyor, başka birilerine mi gidiyor onu bilemeyiz. Ama her halükarda bu tür şeyler gündeme geliyor. Hiç bir şey olmasa bile toplumun kanaatinde böyle bir şey var. Bunu ortadan kaldırmanın yolu da rantın muhakkak tamuya aktarılmasından geçiyor diye düşünüyorum.”

Not:
Başkan Murat Hazinedar’ın CNBC-e’de rant konusunda söylediklerini dinlemek için tıklayınız: http://www.cnbce.com/video/rant-kamuya-aktarilmali   

Başkan Hazinedar’ın Beşiktaş’taki imar değişiklikleriyle ilgili söylediklerini dinlemek için tıklayınız: http://www.cnbce.com/video/dikilitas-ta-imar-artacak-mi 

(*)Başbakan Yardımcısı Ali Babacan rant konusunda şunları söylemişti:
Fırsat erişimi adaletli olmalı. Eğer bir yerde rant oluşuyorsa bunun doğru ölçümlenmesi ve adil dağılımı gerekir. Bunun için öncelikle rekabet oluşması gerekiyor. Rekabetten arındırılmış bir ortam oluşursa orada yanlışlıklar oluşur. Bu alanda daha şeffaf olunması için, içinde bakan arkadaşlarımızın belediyelerin de olduğu bir çalışma yaptık. Rant vergisi de pakette yer alacak.
  
2658 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu
Saat