AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Terakki Sanat, mevsimi Gürol Sözen’le açıyor

Ressam, yazar, heykeltıraş ve sanat tarihçisi Gürol Sözen, "çizginin ve rengin peşinde 55 yıl" adını verdiği resim, heykel ve ikonlarını Terakki Vakfı Sanat Galerisi'nde 6 Ekim-14 Kasım tarihleri arasında sergiliyor.

Terakki Sanat’ın, Sözen’in sergisi ile ilgili  duyurusunda şu bilgiler yer alıyor:
İlk resim sergisini 1960 yılında Kadıköy Gençlik Kitabevi galerisinde açan sanatçı, resim sanatında yarım yüzyılı aşan zaman dilimini ironik bir dille tanımlıyor: " Her şey hırpalanmış bile olsa, sarkacın iki yakasıyız; bir yanı hüzün öteki yanı sevinç.  Dertlendiğim tek şey ise, alıcısı olmayan 'yeter zaman'ın, giderek yozlaşan bir ortamda hiç gelmeyeceği. Bu nedenle, çizgim, rengim ve kırık aynalarımla görücüye çıkarken, gevezeliğimin yanı sıra ele güne ayıp olmasın diye; dağarcığımı azıcık araladım. Yargı sizlerin," diyor.

Bu sergi, sanatçının kendi tanımı ile bir üçlemenin son ayağı: Geçen yıl yayınlanan ”Kederi Dağıtan Mavi" deneme türünde yazdığı kitabının ardından, son aylarda çıkan; yazılı/sözlü basında yankı uyandıran, Beyoğlu'ndaki ilk atölyesinin belgesel öyküsü  "Eski Çiçekçi Sokağı" ve üçüncü ayak ise, 55 yıl sergisi.                        

Sanatçı, ne yazık ki; "Üçayaklı kazanda Yunus gibi pişemedik. Çünkü bu coğrafyada sanat, uzun süren bir yalnızlıktır." diye ifade ediyor...


  
1765 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu
Saat