AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Saim Dursun’un sergisi: Paletimden Yansıyanlar

Terakki Vakfı Sanat Galerisi, sanatseverleri 1 Aralık’dan itibaren Saim Dursun’un “Paletimden Yansıyanlar III” isimli kişisel sergisi ile buluşturuyor.

Saim Dursun, tamamen çağımıza ait, öykünmeden uzak bir sanat kaygısıyla ve kendi tarzından ödün vermeyerek, Anadolu gerçeğini ve geleneksel temaları, kişisel açıdan işlemeyi başarıyor ve resimlerini renk, ışık, hareket öğeleriyle daha da somutlaştırıyor. Işık ve sıcaktan renklenmiş bir atmosfer altındaki hareketli figür düzenlemelerinde, yaşam koşulları zor da olsa yaşam sevinci saçan insan ruhları çeşitleniyor.

Fransız asıllı sanat tarihçisi ve eleştirmen Prof. Didier Vacher sanatçının yapıtlarını şöyle yorumluyor: "Saim Dursun'un spatulası ağır iş yükü ve zahmetli yaşam koşullarına rağmen yaşama sıkı sıkıya tutunan insan ruhlarını gün yüzüne çıkaran bir bisturidir sanki. Tablolarındaki ışıltı renklerin ardında ancak ülkesini çok iyi tanıyan dikkatli bir gözlemcinin yakalayabileceği durumlar ve tavırlar var."

1959 yılında Elazığ´da doğdu. Artvin Öğretmen Lisesinde, Resim Öğretmeni Hatice Yüksel´in yönlendirmesiyle resime gönül verdi.1989 yılında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde tanıştığı Fransız sanat tarihçisi Didier Vacher´in ilgi ve desteğiyle 1989 - 2003 yılları arasında İstanbul ve Fransa´da atölye çalışmaları yaptı.

Bugüne dek yurt içi ve yurt dışında 46 kişisel sergi açan sanatçı, çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.

  
1453 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.928518.0003
Euro18.311018.3843
Hava Durumu
Saat