AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
  • https://www.instagram.com/akatlarnet
Konular veriler
Takvim
Site Haritası
Editör'den mesaj
bilgi@akatlar.net
Seçimlerde isim mi parti mi etkili?
11/10/2013
Kısmen yasal düzenlemelerin yönlendirmesi çoğunlukla da yaşam kültürünün etkisiyle seçmenler oylarını inandıkları partinin adaylarına verirler. Bu genel çizginin oluşmasında demokrasi kültürünün etkisi de yadsınamaz.

Yazının başlığındaki sorunun yanıtı çoğunlukla "elbette parti" olur. Parti içindeki adaylık mücadelesi önemlidir. Aday adayı olan kişi önce parti içindeki yarışı kazanıp "aday" olmak zorundadır. Aday olan kişi eğer partisinin güçlü olduğu bir bölgede seçimlere katılıyorsa kazanması "garanti" sayılır.

Son birkaç seçime bakıldığında ve halkın genel eğilimleri ile tercihleri dikkate alındığında, Beşiktaş, CHP'nin "garanti" kazanacağı seçim bölgeleri arasında sayılıyor. Bu varsayımla yerel seçimlerde aday olacak kişinin belirleneceği parti içindeki yarış çok önem taşıyor.

Geçen seçimlerde Beşiktaş, CHP'nin en yüksek oyu aldığı ilçelerden biriydi. Bu oylar İsmail Ünal'ın ikinci kez Belediye Başkanı olmasını sağladı.
"CHP kimi gösterse aynı oyu alırdı" diyenler önümüzdeki seçimlere yeni bir adayla girilmesini savunuyorlar. Ne var ki, İsmail Ünal, bir dönem daha başkanlığa hazırlanıyor. Aday adayları arasına o da adını yazdırdı.
Geçen seçimlerde aldığı yüksek oya bakarak "gene aday olsun" diyen de var, "o oylar Ünal'ın değil partinin oyları" diyen de.

Ünal'ın çağdaş bir anlayışla kent dokusuna kattıkları "sosyal etkinlikler" kapsamında herkes tarafından takdir ediliyor. Kadınlara, gençlere, sanata, yaşlılara yaklaşımından övgüyle söz ediliyor.

Ne var ki, Ünal'ın başkanlığı döneminde yapılanların hemen hemen tamamı, CHP'li bütün belediyelerde yapılıyor. Bu da kişisel bir girişimle kazanılmış başarı olmaktan öte partinin yerel yönetim anlayışının doğru uygulanması diye tanımlanıyor. Ki, bu uygulamalarda başta belediye meclisi olmak üzere belediye bünyesinde görev alanların da destekleri önem taşıyor.

Madem uygulamalar güzel, değişmesine ne gerek var noktasına gelindiğinde; halkın eleştirel ifadeleri, bunlara paralel olarak belediye meclisinde kendi partisinin mensuplarından tepki görmesi, suçlamaya varan söylentilerin artması dikkat çekiyor. Son dönem icraatları ile ilgili olarak partililerin gösterdiği tepkiyle halk arasında suçlamaya varan eleştirilerin dolaşması paralellik taşıyor.

Peki tekrar aday olursa seçilemez mi? Aday olmazsa, Ünal taraftarları partiye küser mi?
Bu sorularla ilgili yorumlar şöyle:
Ünal, aday gösterilirse partinin gayretiyle yine seçilir. Ama CHP'nin oy kaybetmesi sürpriz olmaz. Ayrıca rakip partiler Ünal'ı eleştirecek malzeme bulmakta zorlanmazlar.
Ünal yerine başka bir aday gösterilirse o da kazanır. Ama, partiye yeni bir yüz, yeni bir bakış ve dinamizm kazandırılmış olur. Böylelikle hem partililerden gelen tepki hem de halk arasındaki eleştirel söylemler son bulur.


3421 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     19/10/2013 23:03

Bence artık Sayın Ünal'ın değişmasinde fayda var,ha eğer tekrar gelirse çokmu kötü olur hayır,lakin yinede beşiktaşa taze ve daha dinamik biri gerekli diye düşünüyorum Sayın Sarıgül gibi mesela..Saygılarımla..
Gökhan Yavaş

Yazarın diğer yazıları

Kentsel dönüşümde kılavuzluk ve belediye - 31/08/2021
Beşiktaş Belediyesi, kentsel dönüşüme girecek olanlara, "en uygun proje" desteği veriyor.
Beşiktaş Belediyesi'nin dönüşüm atağı - 20/03/2021
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kat maliklerine seslendi: Yüklenici karşısında yalnız değilsiniz. İsterseniz, görüşmelere biz de katılacağız.
Belediye müteahhitlere ne dedi? - 19/01/2021
Belediye müteahhite diyor ki: Belediyeye eksik evrak ve kat maliklerini mağdur edecek bir projeyle gelme.
Dünya artık dar geliyor - 12/01/2021
Dünyadaki kaynaklar yetmiyor. Açlık, susuzluk, işsizlik bütün insanlığı tehdit ediyor.
Teknolojinin nefesi kesildi - 09/10/2020
Dijital ortamda işler daha hızlı yürüyor. Doğru. Ama bir de aksaklık olursa...
Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat - 09/09/2020
Başkanın önemli günlerde gönderdiği gönül alıcı mesajlar iyi hoş; ama yazanların daha özenli davranmaları gerekir.
Doktorun yaptığına bakın! - 28/09/2019
Aile Sağlığı Merkezi'nde bakın başıma ne geldi?
Ertuğrul neden öldü? - 08/03/2019
Ertuğrul Akbay'ı toprağa verdik. Nur içinde yatsın.
Beşiktaş'ta seçime doğru - 07/02/2019
Adaylar esnaf ziyaretleriyle kendilerini tanıtıyorlar. CHP adayının da kapı kapı dolaşması isabetli olur.
 Devamı