AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Konular veriler
Takvim
Site Haritası
Editör'den mesaj
bilgi@akatlar.net
“Mustafa Sarıgül, canlı bomba”
25/10/2013

Siyaset konusu açıldığında "ben MHP'liyim" diyerek duruşunu açıkça ifade eden bir arkadaşımla yerel seçimleri konuştuk. MHP'li arkadaşıma Mustafa Sarıgül tartışmalarını sordum; mesleğiyle özdeş bir yanıt verdi, "plasebo" dedi.

 Nedenini şöyle açıkladı:
- Bu tartışmalar bence içinde siyaset olmayan siyaset görüntülü tartışmalardır. Genellikle araştırma safhasında gönüllü hastalara, belli kurallar içinde, ‘derdine çare olabilir' diyerek ilaç niyetine leblebi tozu yutturulur; bu tartışmalar da ona benziyor. Mustafa Sarıgül, çare gibi gösteriliyor, ama siyasal çapı çare olmaya müsait değil. Bu girişim, bir grup hareketi. Sarıgül kaynaklı bir hareket. Arkasında güçlü bir parti desteği kalmadı. Bunu oluşturma girişimleri. Parti içindeki bir hareketmiş gibi gösterilmesi, hatta İstanbul için bir şans olduğu izlenimi uyandırılması, bu grubun başarısı.

- CHP, Sarıgül'ü aday göstermez mi?

- Neden göstersin ki?!

- Anketler ona şans veriyor. Hatta başka partilerden de oy alabileceği belirtiliyor anketlerde.

- Evet, dedim ya, konunun bu noktaya getirilmesi Sarıgül'ün başarısı.

- Anket sonuçları yanlı mı sizce?

- Onu bilemem. Yanlı olsa da olmasa da bu tablo Sarıgül grubunun başarısı. Ama bu görüntü ne Sarıgül'ün aday gösterilmesini sağlar ne de -olsa bile- seçilmesini sağlar.

- Siz olsanız?

- Ben MHP'liyim. Ama bir İstanbullu olarak Sarıgül mü Topbaş mı derseniz; Topbaş derim. CHP'li dostlarımızla da konuşuyoruz. Onların bile Sarıgül'e oy vermeleri için bir gerekçeleri yok.

- Parti aday gösterse bile mi?

- Sanırım bazı CHP'liler için evet.

- Neden?

- Aslında hesap ortada. Siyasetle ilgili olan hemen hemen her düzeydeki kişi bunu görüyor. CHP, Sarıgül'ü aday gösterse kazanamayacak. Bu nedenle Büyükşehir adayı olmayı kendisi de istemez. Aday gösterilmeyeceğini bildiği için istekli olduğu izlenimi veriliyor. CHP kaybederse, ki anketler de bunu gösteriyor, Sarıgül grubu ve eğer varsa parti içindeki destekleyicileri bir anlamda haklı çıkacaklar. Sarıgül'ün büyükşehir adaylığı tartışılıyor, peki Şişli, Sarıgül için cepte keklik mi?

- Değil mi?

- Bence değil. Geçen seçimdeki gibi arkasında bir parti yok. Eğer CHP Şişli'de güçlü bir aday gösterir, parti sıkı çalışırsa Sarıgül kazanamayabilir. Bu konuda en doğru yorumu sizin de yazdığınız gibi Fehmi Koru yapmıştı. Sarıgül grubu mevcudu koruyabilmek için Büyükşehir adaylığı ile yola çıktı. Arka planda Şişli'de seçime CHP adayı olarak girmesini sağlama düşüncesi var. Siz de yazdınız, Büşükşehir için CHP adayı olup kaybetmesi onu yenilmiş siyasetçi yapar; ama Şişli'den CHP desteğiyle seçilmesi onu başarılı yapar. Parti içinde başarılı başkan olarak, Büyükşehir'i kaybetmenin hesabını sorma süreci başlatabilir.

- Siyasetin incelikleri...

- Ben öyle görmüyorum. Bu siyaset değil. Bu siyaset hırsı değil, hesaplaşma hırsı. Gerçekten CHP için sıkıntılı bir durum. Sade seçmen bu ayrıntıyı görmeyebilir. Ama eminim CHP'de siyaset yapan herkes bunu görüyor. Bu girişimleri ülkeye hizmet için yapılan siyasi mücadele olarak değerlendirmenin dayanağı yok. Parti için canlı bomba gibi.

- Sarıgül için CHP'nin Erdoğan'ı olabilir deniyor? Bir benzerlik var mı sizce?

- Sarıgül grubu iyi çalışıyor dedim ya... Sarıgül rakı içer mi içmez mi bilmiyorum. Ama eğer içiyorsa, şu tanımlamayı yapabilirim; Sarıgül, Erdoğan'ın rakı içenidir. CHP'de siyaset yapan kimselerin partide, kendi görüşleriyle taban tabana zıt Erdoğan gibi siyasetçi isteyeceklerini sanmam.3273 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kentsel dönüşümde kılavuzluk ve belediye - 31/08/2021
Beşiktaş Belediyesi, kentsel dönüşüme girecek olanlara, "en uygun proje" desteği veriyor.
Beşiktaş Belediyesi'nin dönüşüm atağı - 20/03/2021
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kat maliklerine seslendi: Yüklenici karşısında yalnız değilsiniz. İsterseniz, görüşmelere biz de katılacağız.
Belediye müteahhitlere ne dedi? - 19/01/2021
Belediye müteahhite diyor ki: Belediyeye eksik evrak ve kat maliklerini mağdur edecek bir projeyle gelme.
Dünya artık dar geliyor - 12/01/2021
Dünyadaki kaynaklar yetmiyor. Açlık, susuzluk, işsizlik bütün insanlığı tehdit ediyor.
Teknolojinin nefesi kesildi - 09/10/2020
Dijital ortamda işler daha hızlı yürüyor. Doğru. Ama bir de aksaklık olursa...
Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat - 09/09/2020
Başkanın önemli günlerde gönderdiği gönül alıcı mesajlar iyi hoş; ama yazanların daha özenli davranmaları gerekir.
Doktorun yaptığına bakın! - 28/09/2019
Aile Sağlığı Merkezi'nde bakın başıma ne geldi?
Ertuğrul neden öldü? - 08/03/2019
Ertuğrul Akbay'ı toprağa verdik. Nur içinde yatsın.
Beşiktaş'ta seçime doğru - 07/02/2019
Adaylar esnaf ziyaretleriyle kendilerini tanıtıyorlar. CHP adayının da kapı kapı dolaşması isabetli olur.
 Devamı