AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Editör'den mesaj
bilgi@akatlar.net
Gürsel Tekin mi, Mustafa Sarıgül mü?
14/12/2013
Yerel seçimlerde İstanbullular "biz başkandan memnunuz" deyip Kadir Topbaş'ı mı seçecekler, yoksa CHP'nin göstereceği adayı mı? CHP, henüz adayını açıklamadı. Ama iki isimden biri olacak; Gürsel Tekin veya Mustafa Sarıgül.
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile ilgili farklı görüşler ortaya atılıyor. Bazı partililere göre, Sarıgül, CHP içindeki hesaplaşmasını sürdürmek amacıyla partiye üyelik başvurusunda bulundu. Buna paralel olarak, CHP tabanı ille de Sarıgül'ün gelmesini istiyormuş gibi bir hava oluşturulduğu için bu başvurusu CHP tarafından kabul edildi. Bu süreçte, sanki CHP'liler Sarıgül'ü "İstanbul'da seçim kazanacak tek kişi" sayıyorlarmış da bunun için "ille de aday ol" diye baskı yapıyorlarmış izlenimi verilmeye çalışıldı.

Sonunda Mustafa Sarıgül, güya CHP tabanından gelen bu taleplere kulak veriyormuş gibi davranıp "halkımın isteğine hayır diyemem. Rabbim bana halkıma hizmet etmeyi nasip etsin" diyerek "aday adayı oyduğunu" açıkladı. Açıklarken de "başkan adaylığımı açıklıyorum" demeyi tercih etti.
Aslında Mustafa Sarıgül, doğrudan CHP yönetimi tarafından "aday gösterilmeyi" bekliyordu. Ama olmadı.

Neden?
Çünkü parti içinde "Kurtar bizi Sarıgül" gazına gelmeyenler de var. Bu yüzden, Sarıgül'ü öne çıkarma programına ellerinde CHP, MHP ve AKP bayraklarıyla katılan "Çare Sarıgül" ekibine değil, kayıtlı partililere danışılarak karar verilecek. Öyle de olması lazım, çünkü seçim çalışmalarında adayı destekleme görevi partilerine gönül vermiş bu kayıtlı partililere düşecek.

*
Gürsel Tekin, kendisine "siz aday gösterilmezseniz tavrınız ne olur" diye sorulduğunda, "partili arkadaşlarımızın kararı neyse ona uyarız. Partimin göstereceği adayın kazanması için olanca gücümüzle çalışacağız. Bunu bir önceki seçimde Sayın Kılıçdaroğlu için yaptık. Az farkla kaybettik. Gene çalışacağız" dedi.
Peki Mustafa Sarıgül ne diyor?
Aday gösterilmezse tavrı ne olur?
Sarıgül, "Rabbim bana halkıma hizmet etmeyi nasip ederse..." diyor.
*
Ya kentin sorunları?
Örneğin; İstanbul'da günde ortalama iki milyon araç hareket halinde... Köprü geçişleri ve kent içi trafik tıkanıklığı nedeniyle araç başına 2 litre fazladan benzin harcanıyor olsa... Hergün kabaca 4 milyon litre benzin boşa gidiyor... Yani kabaca 5 liradan 20 milyon lira gaz olup uçuyor?
Çözüm?!
- Rabbim izin verirse herkesi kucaklayan başkan olacağım!
Kentin eski semtlerindeki yapıların dönüştürülmesi?
Kent içinde yeşil alan zaten yok, olanların türlü çalımla yapılaşmaya açılması?
Genç nüfusun spora, sanata, eğitime ilişkin sorunları?
Yaşlı nüfusun yaşamın içine katılması?
Kent sağlığı?
Kentli sağlığı?
Ve daha birçok konu ve sorun hakkında çözüm önerileri var mı?
Var...
O konulara Kadir Topbaş bakıyor! Projeleri ortaya koyuyor... Topbaş, "Rabbim" yerine her yurttaşın söylemine uygun "Allah'ın izniyle daha yapacak çok işimiz var" demeyi tercih ediyor, ne yapacağını da anlatıyor.
*
Sırrı Süreyya Önder'in Sarıgül'le ilgili bir değerlendirmesi var. Sarıgül'le ilgili kanaati sorulunca "Eğer" diyor, "içinde Allah, din ve Atatürk sözleri geçmeyen bir cümle kurabilse ben de oyumu ona vereceğim!"
Sarıgül, toplumu etkileme yöntemi olarak arada "Atatürk" adını da kullanmakla birlikte çokça "Rabbim bana..." söylemini seçmiş gözüküyor. Bu söylem Sarıgül'ü bir yerlere taşır mı? Ayrıca CHP'yi nereye taşır? Bekleyip göreceğiz.

Projeler henüz ortada yok!
Gelişmeler karşısında Sarıgül'ün CHP için tam bir sakal bıyık ikilemi haline geldiğini söylemek yanlış olmaz. Aday gösterilse; CHP'ye yakınlık duyan çok kimsenin oy alanı dışında kalacak; gösterilmese "çözüm Sarıgül" ekibinin parti içi oyma çalışmaları darbeli matkaba dönüşecek, dolayısıyla Gürsel Tekin'in çalışmaları da olumsuz etkilenecek.
*
Bir de şu var; siyasetle ucundan kenarından ilgilenen hemen herkes İstanbul'un AKP için yaşamsal önemde olduğu kanaatini paylaşıyor. Kadir Topbaş kaybederse AKP ağır darbe alır deniliyor. Bu nedenle de AKP'nin kaybetmemek için olanca gücünü kullanacağı konuşuluyor. Çok kimse, İstanbul'da AKP adayını (yani Kadir Topbaş'ı) daha şanslı görüyor.
Kadir Topbaş'ı zorlayacak kişinin CHP adayı olacağı ve sonuç alınabilmesi için partinin firesiz tam kadro çok çaba göstermesi gerekeceği ifade ediliyor.
Şu yorumlar yapılıyor; CHP adayı tek başına zor; ama CHP adayı artı Sırrı Süreyya Önder desteği
işi bitirir.
Gerçi böyle bir dayanışma yapılması olasılığı yok denilecek kadar düşük. Ancak bu düşük olasılık CHP adayı Gürsel Tekin olursa mı gerçekleşebilir yoksa Mustafa Sarıgül olursa mı?
Verecekleri oylarla CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayını belirleyecek olan partililer, herhalde bunları değerlendirecekler.
Bekleyelim görelim; biz de seçmen olarak kararımızı verelim!


2986 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Kentsel dönüşümde kılavuzluk ve belediye - 31/08/2021
Beşiktaş Belediyesi, kentsel dönüşüme girecek olanlara, "en uygun proje" desteği veriyor.
Beşiktaş Belediyesi'nin dönüşüm atağı - 20/03/2021
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kat maliklerine seslendi: Yüklenici karşısında yalnız değilsiniz. İsterseniz, görüşmelere biz de katılacağız.
Belediye müteahhitlere ne dedi? - 19/01/2021
Belediye müteahhite diyor ki: Belediyeye eksik evrak ve kat maliklerini mağdur edecek bir projeyle gelme.
Dünya artık dar geliyor - 12/01/2021
Dünyadaki kaynaklar yetmiyor. Açlık, susuzluk, işsizlik bütün insanlığı tehdit ediyor.
Teknolojinin nefesi kesildi - 09/10/2020
Dijital ortamda işler daha hızlı yürüyor. Doğru. Ama bir de aksaklık olursa...
Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat - 09/09/2020
Başkanın önemli günlerde gönderdiği gönül alıcı mesajlar iyi hoş; ama yazanların daha özenli davranmaları gerekir.
Doktorun yaptığına bakın! - 28/09/2019
Aile Sağlığı Merkezi'nde bakın başıma ne geldi?
Ertuğrul neden öldü? - 08/03/2019
Ertuğrul Akbay'ı toprağa verdik. Nur içinde yatsın.
Beşiktaş'ta seçime doğru - 07/02/2019
Adaylar esnaf ziyaretleriyle kendilerini tanıtıyorlar. CHP adayının da kapı kapı dolaşması isabetli olur.
 Devamı
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607818.6824
Euro19.654719.7334
Hava Durumu
Saat