AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
  • https://www.instagram.com/akatlarnet
Konular veriler
Takvim
Site Haritası
Editör'den mesaj
bilgi@akatlar.net
Kentsel dönüşümde kılavuzluk ve belediye
31/08/2021
Bizde bir halk deyişi vardır; "kılavuzu karga olanın..." diye başlar. Gerisini bilirsiniz.
Karga yiyecek bulmak için olmadık yere konar. Kargayı kılavuz sayanı da olmadık yere sürükler.

Girişeceğiniz bir işte yol göstericiye gereksinmeniz olursa, bunu doğru seçmek zorundasınız. Size yol göstereceğim diye attığı adımlar kendisine kazanç sağlamaya dönük olabilir.

Bunu, emlak işlerinde, özellikle günümüzde önemli sorun olan kentsel dönüşüm konusundaki çalışmalarda sıkça görebilirsiniz. Esasen emlak konusu, -ne yazık ki, emsal teşkil edecek mahkeme kararları yeterince oluşmadığı için-, mağduru çok bir çalışma alanı olma niteliği taşıyor.

Ev sahibi kiracı ilişkileri ve alım satım işleri düzeyinde işlemler için her avukatın sorun çözücü olması mümkündür. Ancak, dönüşüm konusu gibi, çok tapulu, çok istekli, farklı beklentilerin olduğu işlerde, doğru sonuca ulaşabilmek için işin uzmanı bir hukukçudan destek almanız gerekir.
Bir hukukçu da yetmez. Plan proje işlerinden anlayan, hiç değilse 8-10 yıllık çalışma deneyimine sahip bir mimar ya da mühendis de gerekir. Hatasız bir iş istiyorsanız, tapu kadastro konusunda mevzuatı bilen deneyimli bir bürokrat, tamamlayıcı olur. Ne yazık ki, böyle bir ekibi oluşturmak kolay olmaz. Ekibi bırakın imar-emlak işlerinden anlayan tek bir kişiyle bile yoldaşlık edemeyenimiz çoktur.

"Ben bu işi çözerim" diye araya giren, bir kısım meslek sahipleri de gönül alıcı olacağım derken büsbütün ayrıştırıcı olabilir. Açıkçası kılavuzluk heveslileri işi büsbütün karıştırabilir.
Kentsel dönüşüm süreçlerinde işgüzar kılavuzlar yüzünden yarım kalmış binlerce inşaat var. İstanbul'un çeşitli ilçelerinde bunların örneklerini görüyoruz. Açılmış davalar yıllarca sürüyor.

Kentsel dönüşüm konusundaki anlaşmazlıkların temelinde bilgi eksikliği yatıyor. Kat maliklerinin yeterli bilgiden yoksun olmaları, onları, bir kısım inşaat firmaları için kolay lokma konumuna getiriyor. Bazı firmalar kat maliklerini ikna için yalan yanlış bilgi vermekte sakınca görmüyor. Profesyonel kılavuzlar da bu tür karışıklıkları fırsat bilip sürece katılıyor.

Kat malikleri ise haklarını koruyabilmek için neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlatacak güvenilir bir makama ihtiyaç duyuyor.

Beşiktaş Belediyesi, bu ihtiyacı gidermek, kentsel dönüşüme girecek kat maliklerine doğru bilgi desteği vermek için Beşiktaş İmar A.Ş'yi kurdu. İmar A.Ş. kat maliklerinden aldığı vekâlete dayanarak, onlar için en uygun, en iyi proje taslağını belirlemeyi hedefliyor.

Böylelikle kat maliklerinin önüne "en uygun proje" getirilmiş olacak. En uygun proje, kuşkusuz doğru bilgi, doğru veri, hakkaniyet yaklaşımıyla oluşturulacak. Herkesin hakkının korunduğu bir proje belirlendikten sonra, inşaatı yapacak firmayı kat malikleri seçecekler. Müteahhit konusunda bir yanılgı yaşanmaması için Beşiktaş İmar A.Ş. bu işi hangi firmalar yapabilecek güce sahipse onları önerecek.

Bu çalışmalarla kat malikleri, uydurma bilgilere dayanarak kendilerine yön vermek isteyenlerin ellerinde savrulmaktan kurtulmuş olacaklar.
Peki, ya en iyi denilen proje gerçekten "en iyi" değilse? Mağduriyet oluşturuyorsa..
İşte o zaman yazık olur emeklere.

İyi niyetle yola çıkıldığına kuşku duyulmasa da olası bir hatalı karar yüzünden, belediye, kat malikleriyle mahkemelik olur.
Böyle bir durum doğmaması için Beşiktaş İmar A.Ş'nin yanlış yapma ve de  "en iyi proje" vasfına sahip projeden başka bir öneride bulunma hakkı yok. Tabii, "kandırıldım" yahut "yanıldım" deme hakkı da yok.
Çünkü doğru veriler belediyenin elinde.

Beşiktaş İmar A.Ş. bu çalışmaları, hukuki sonuçları itibariyle pürüz bırakmayaçak şekilde sonuçlandırmak zorunda. Bu başarı kentsel dönüşüm süreçleri için dönüm noktası olur, başaranlar da kent tarihine geçer.


1049 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Beşiktaş Belediyesi'nin dönüşüm atağı - 20/03/2021
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, kat maliklerine seslendi: Yüklenici karşısında yalnız değilsiniz. İsterseniz, görüşmelere biz de katılacağız.
Belediye müteahhitlere ne dedi? - 19/01/2021
Belediye müteahhite diyor ki: Belediyeye eksik evrak ve kat maliklerini mağdur edecek bir projeyle gelme.
Dünya artık dar geliyor - 12/01/2021
Dünyadaki kaynaklar yetmiyor. Açlık, susuzluk, işsizlik bütün insanlığı tehdit ediyor.
Teknolojinin nefesi kesildi - 09/10/2020
Dijital ortamda işler daha hızlı yürüyor. Doğru. Ama bir de aksaklık olursa...
Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat - 09/09/2020
Başkanın önemli günlerde gönderdiği gönül alıcı mesajlar iyi hoş; ama yazanların daha özenli davranmaları gerekir.
Doktorun yaptığına bakın! - 28/09/2019
Aile Sağlığı Merkezi'nde bakın başıma ne geldi?
Ertuğrul neden öldü? - 08/03/2019
Ertuğrul Akbay'ı toprağa verdik. Nur içinde yatsın.
Beşiktaş'ta seçime doğru - 07/02/2019
Adaylar esnaf ziyaretleriyle kendilerini tanıtıyorlar. CHP adayının da kapı kapı dolaşması isabetli olur.
Beşiktaş Kaymakamı - 24/11/2018
Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, göreve birkaç ay önce başladı. Halkla ilişkiler açısından güzel bir başlangıç yaptı.
 Devamı