AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Behiye Paksoy
İETT şoförleri pek yaman
08/02/2019

Valla artık herkes öfkeli. Doktor öfkeli, hasta öfkeli, yolcu öfkeli, şoför öfkeli. Kindarlık yolunda dolu dizgin gidiyoruz toplum olarak.

Bir arkadaşım, artan öfkeli hali "performans yarışı" diye yorumluyor. Hastayı ele alalım.. Eğer özel hastanede veya özel muayenehanede değilse, 3 dakika içinde derdini anlattı anlattı, anlatamazsa işi zor. Hele benim gibi biraz kelimeleri tarta tarta konuşuyorsa, yandı demektir. Hasta derdini anlatamadan doktor hemen neler yapılacağını sıralayıveriyor; şu tahlil bu tahlil, o tetkik, hepsi yapılsın görelim. Süre bitti.
Hasta diyeceğini diyemedi. E tabii derdini anlatamamanın gerginliğine giriyor. Anlatmaya devam etse, bekleyen hastaların baskısı nedeniyle doktor huzursuz.

*
Karı-koca kavgası için önerilen yatıştırıcı formül hepsinde geçerli bence; biri parlayınca diğeri aşağıdan alacak. E her zaman denk düşmüyor tabii. Öyle olunca da çıngar kapıda.

*
Öfkeli davranış nefret tohumları eker. Zararlıdır. Bu yüzden insan işini yapamaz olur. İşin en kritik anında öfke-nefret sarmalı kişiyi alır problemin içine oturtur.
Lafın başında arkadaşımın "bunlar performansın başının altından çıkıyor" yorumunu yazmıştım. Etkili tabii..

*
Alalım İETT şoförlerini.. Bazı hatlarda otobüslerin durağa kaç dakika sonra geleceği yazılıyor. Yolcular da kaç dakika bekleyeceğini bilmiş oluyor.
Peki, bu yazılanlar tutuyor mu? Trafik akışına göre denk düştüğü oluyor. Denk düşmezse duraktaki yolcunun 10 dakika 20 dakika denilen bekleme süresi saatleri alabiliyor. Bu konuda çook şikayet geliyor. Bu durum şoförleri sıkıştırıyor. Geç kalma baskısı sürücüyü aceleye sürüklüyor.
Geç kalsa, yolcu hesap sorar. Al sana gerginlik. Hele ring seferi yapanların sıkıntısı daha başka; tuvalet ihtiyaçları için bile zaman yok. Hadi zaman buldular, nerde yapacaklar? Hiç değilse başlangıç yeri ve son durağı belli olanların ihtiyaç giderme olanakları daha geniş.
Peki bu "bir an önce gitme" telaşı nelere yol açıyor?
Mahallemizden örnek verelim; Emel ablamız hastanelik oldu. Diğer sayfalarımızda haberi var.

*
Sadece bu mu? Yolcu binerken ya da inerken henüz dengesini sağlamadan hareket edilmesinden çok şikâyet var. Denebilir ki, otobüsle gidip gelen hemen herkesin başına benzer bir hal gelmiştir.
Şoför kardeşlerim! Yapmayın n'olur. Sadece yolcuya zarar vermiş olmuyorsunuz, kendi başınızı da derde sokuyorsunuz.
Bir de yaşlı yolcu sorunu var; hani gerekirse durak dışından alıp durak dışı uygun yerde indirme hoşgörüsü tanınmıştı ya? Unutuldu gitti. Uzaktan otobüsün geldiğini görüyor, ama durağa koşup da yetişecek takatı olmuyor. Bu durumda olan yaşlılar için bir ara tolerans tanınıyordu. Pek kısa sürdü.
İşin aslı şu; bir işi yapıyorsan hakkını vererek yapacaksın. Yarım yamalak değil. İşini severek yapacaksın. Hizmet kutsaldır. Hizmet verdiğin kişiyi memnun etmek senin elinde. Verdiğin hizmeti, karşındakinin başına kakmayacaksın. Höt zöt etmeyeceksin.
Bizim ustamızın bir sözü var; eşini de işini de sev ki huzurun olsun. İşini sevmeyen de eşini sevmeyen de yamuk yapar.1444 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Etiler Lisesi - 21/01/2021
Etiler Lisesi mezunları ve mensuplarının sosyal medyada izlediğim dayanışmalarına imreniyorum.
Hayırlı Cumalar - 07/02/2019
Aslında yıllardır kullanılıyormuş ama ben yeni öğrendim; "hayırlı cumalar" dileği, sadece cuma günleri değil 7/24 kullanılıyor, muş.
Bunların korkusu yok! - 02/09/2018
Konuşurken havasından geçilmiyor. Zaten yüzünü falan da tam olarak göremiyor insan; başında kask var!
Erkek modası - 14/04/2018
Biraz gayret etseler, ceketlerin yaka uçları omuza çıkacak!
Yılbaşı diyetisyenleri - 27/12/2016
Bi de bayram diyetisyenleri var. Yılbaşı diyetisyenleriyle bayram diyetisyenleri ya da aynı diyetisyenlerin diyet önerileri arasında ne fark var derseniz? Demeyin lütfen… Gününe göre laf gerekiyor. Fark bu.
Turkcell’e soruyorum - 07/03/2016
"Paketimde 1000 sms hakkım var, günde ücretsiz olarak kaç SMS gönderebilirim?"
Sevgililer Günü (alış veriş günü) - 14/02/2016
Bayramlarda görmediğimiz bir kutlama coşkusu vardı iş aleminde!
Yılbaşı kutlaması - 25/12/2015
Kutlama falan yalan oldu. Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirelim yeter.
Belediye işe karıştı - 26/08/2015
Geçenlerde medya dünyasında herkes tarafından tanınan bir gazeteci arkadaşımın başından geçen bir otel hikâyesi anlatmış ve sormuştum “Belediye bu işe karışır mı?” diye.
 Devamı
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607218.6818
Euro19.562719.6411
Hava Durumu
Saat