AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
  • https://www.instagram.com/akatlarnet
Konular veriler
Takvim
Site Haritası
Behiye Paksoy
"Türk'üm ne mutlu bana"
30/10/2013

Cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümü kutlamaları "ulusal bayram" sevincini çok güzel yansıttı. Böylelikle ulusal bayram kutlamalarını küçümseyen anlayış da bu yıl etkisiz kaldı.
Sanırım, AKP iktidarının Marmaray'ı "Cumhuriyetimizin 90'ıncı yıldönümü armağanı" olarak sunma düşüncesi "ulusal bayramları küçümseyen anlayışı" geçersiz kıldı. Tüp geçiş açılışı için düzenlenen tören de Başbakan tarafından bir cumhuriyet kutlaması gibi sunuldu. Bence Başbakan'ın bu yaklaşımı doğru bir tercihti. Esasen cumhuriyetle hesaplaşma yerine cumhuriyetle övünme duygusunun öne çıkarılması, toplumsal kaynaşmanın en gerçekçi yoludur. Ancak bu anlayış, cumhuriyeti ortak değer yapar.
*
Tabii ki, Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş uygarlık yolunda ileri götürecek her adım cumhuriyetimizin kazanımıdır. Dilerim bu yılki kutlamalarla Türkiye Cumhuriyeti'nde yapılan hizmetleri "cumhuriyetle hesaplaşma malzemesi" olarak göstermeye kalkışan bağnazlık sona ermiş olsun.
90'ıncı yılı Marmaray'la kutlamanın dışında, yurdumuzun her köşesinde cumhuriyetçiler, alanlarda, salonlarda, şarkılarla, marşlarla ulu önder Atatürk'ü anarak onun en büyük eserinin coşkusunu yaşadılar. Hemen hemen her ilimizde düzenlenen fener alayları ortak bir coşkuyu yansıttı.
Bu güzelliklere gölge düşüren tek hareket İstiklal Caddesi'nde cumhuriyet yürüyüşüne katılanlara polisin müdahale etmesi oldu. Keşke o da hiç yaşanmasaydı.

*
Cumhuriyetimizin 90'ıncı yıldönümünde en görkemli kutlamalar İstanbul'da yapıldı. Sabah saatlerindeki resmi kutlamaların ardından öğleden sonra kentin çeşitli yerlerindeki yürüyüşler, Üsküdar'daki Marmaray töreni, gece, başta Kadıköy olmak üzere Beşiktaş, Bakırköy, Maltepe ve hemen hemen bütün ilçelerde yapılan fener alayları ve Boğaz'ın, Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasında kalan bölümündeki ses ve ışık gösterileri, havai fişek şenliği muhteşemdi.
TRT'de cumhuriyet sevdalılarının büyük keyifle söyledikleri şarkılar çalındı. Son şarkıları da cumhuriyetimizin yıldönümüne çok yakıştı; sanatçılar salondakilerle birlikte söylediler: "Türk'üm ne mutlu bana."3578 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Etiler Lisesi - 21/01/2021
Etiler Lisesi mezunları ve mensuplarının sosyal medyada izlediğim dayanışmalarına imreniyorum.
İETT şoförleri pek yaman - 08/02/2019
O kadar yaman ki, yolcu elini çabuk tutmazsa.. Aslında genelleme yapmayalım; işini hakkıyla yapanlar tabii ki var.
Hayırlı Cumalar - 07/02/2019
Aslında yıllardır kullanılıyormuş ama ben yeni öğrendim; "hayırlı cumalar" dileği, sadece cuma günleri değil 7/24 kullanılıyor, muş.
Bunların korkusu yok! - 02/09/2018
Konuşurken havasından geçilmiyor. Zaten yüzünü falan da tam olarak göremiyor insan; başında kask var!
Erkek modası - 14/04/2018
Biraz gayret etseler, ceketlerin yaka uçları omuza çıkacak!
Yılbaşı diyetisyenleri - 27/12/2016
Bi de bayram diyetisyenleri var. Yılbaşı diyetisyenleriyle bayram diyetisyenleri ya da aynı diyetisyenlerin diyet önerileri arasında ne fark var derseniz? Demeyin lütfen… Gününe göre laf gerekiyor. Fark bu.
Turkcell’e soruyorum - 07/03/2016
"Paketimde 1000 sms hakkım var, günde ücretsiz olarak kaç SMS gönderebilirim?"
Sevgililer Günü (alış veriş günü) - 14/02/2016
Bayramlarda görmediğimiz bir kutlama coşkusu vardı iş aleminde!
Yılbaşı kutlaması - 25/12/2015
Kutlama falan yalan oldu. Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirelim yeter.
 Devamı