AkatlarNet  Mahallemizin haber sitesi 

  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/akatlarnet.akatlarnet
Takvim
Site Haritası
Behiye Paksoy
Kadınlar amele olsa…
17/07/2013
Bizim belediyenin icracı müdürlüklerine bakıyorum da epey kadın yönetici var. Demek ki memuriyette başarılı olmuşlar ki müdür olmuşlar.
*
Belediye başkanlarının övündükleri konuların başında su, temizlik, yol ve park-bahçe işlerinin yolunda gitmesi gelir. Bunlar iyiyse başkan da "başarılı" sayılır.
İşte o yüzden hangi belediyenin icraatına baksanız üst sıralarda "şu kadar yol yaptık, şu kadar kaldırım döşedik, bu kadar park bahçe düzenledik" açıklamaları vardır. İyi bir şey tabii...
Doğrusu bizim Beşiktaş'ımız bu hizmetler açısından şanslı sayılır. E bizim mahallenin de çöp toplanması, kaldırım düzenlenmesi, parkların bakımı gibi konularda pek bir sıkıntısı yok.
Bütün bu işleri de erkekler yapıyor. Ağır iş kapsamında sayıldığı için kaldırım döşeme işinde kadınlar çalıştırılmıyorlar. Gerçekten zor iş tabii... Bir anlamda erkekler ter döküyor kaldırımları döşüyorlar, kadınlar da o kaldırımlarda rahat yürüme olanağı buluyorlar.
Gerçekten rahat mı?
I-ıh! Hiç de değil.
*
Bi kere yaya kaldırımlarına şu "küçük kaldırım taşları"nı hangi akla hizmet döşediklerini oldum olası anlayabilmiş değilim. Taa eskiden tramvayın yaygın olduğu zamanlarda hep öyleymiş caddeler. Annem söyler. Öyleymiş ama, bugünkiler gibi çarpık çurpuk değil sımsıkı dümdüz döşendikleri için yürüme konusunda sıkıntı çekilmezmiş.
*
Bizim mahalledeki yaya kaldırımlarında hem küçük kaldırım taşları, hem karo plakalar var. Bir nevi desen olsun diye düşünmüş kaldırım mühendislerimiz. Plaka halindeki bölümlere sözüm yok ama o yamuk yumuk döşenmiş olan küçük kaldırım taşları biz kadınları gerçekten tedirgin ediyor. Topuklu pabuçla bu taşlar üzerinde yürümek sağlığımız açısından tehlikeli; hele herhangi bir nedenle kaldırımda kazı yapılmış da taşlar yeniden döşenmişse...
*
Annem ömür kadındır; ben ne zaman kaldırımlardan yakınsam;
- Eee, der, bu taşları erkekler döşüyor; herhalde başlarındaki ustabaşı da sorumlu mühendis de erkektir. Erkekler ne bilsinler topuklu pabuçla bu taşların üzerinde yürünemeyeceğini!?
Kırık topukla eve geldiğim zaman annemin sözleri gerginliğimi yatıştırır.
Kaldırımları kadınlar mı döşemeli kim bilir?

Not: Benim, Belediye Başkanımız İsmail beyle pek bir yakınlığım yok. Ama kendisiyle görüşen kadınlarımızın ve de belediyedeki kadın müdürlerimizin bugüne kadar bu sıkıntıdan söz etmemelerini garipsiyorum. Söz edilse herhalde bir çözüm bulunurdu?!2869 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Etiler Lisesi - 21/01/2021
Etiler Lisesi mezunları ve mensuplarının sosyal medyada izlediğim dayanışmalarına imreniyorum.
İETT şoförleri pek yaman - 08/02/2019
O kadar yaman ki, yolcu elini çabuk tutmazsa.. Aslında genelleme yapmayalım; işini hakkıyla yapanlar tabii ki var.
Hayırlı Cumalar - 07/02/2019
Aslında yıllardır kullanılıyormuş ama ben yeni öğrendim; "hayırlı cumalar" dileği, sadece cuma günleri değil 7/24 kullanılıyor, muş.
Bunların korkusu yok! - 02/09/2018
Konuşurken havasından geçilmiyor. Zaten yüzünü falan da tam olarak göremiyor insan; başında kask var!
Erkek modası - 14/04/2018
Biraz gayret etseler, ceketlerin yaka uçları omuza çıkacak!
Yılbaşı diyetisyenleri - 27/12/2016
Bi de bayram diyetisyenleri var. Yılbaşı diyetisyenleriyle bayram diyetisyenleri ya da aynı diyetisyenlerin diyet önerileri arasında ne fark var derseniz? Demeyin lütfen… Gününe göre laf gerekiyor. Fark bu.
Turkcell’e soruyorum - 07/03/2016
"Paketimde 1000 sms hakkım var, günde ücretsiz olarak kaç SMS gönderebilirim?"
Sevgililer Günü (alış veriş günü) - 14/02/2016
Bayramlarda görmediğimiz bir kutlama coşkusu vardı iş aleminde!
Yılbaşı kutlaması - 25/12/2015
Kutlama falan yalan oldu. Her şeyin başı sağlık. Sağlıklı ve huzurlu bir yıl geçirelim yeter.
 Devamı
BAĞIŞLARINIZ İÇİN

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607218.6818
Euro19.562719.6411
Hava Durumu
Saat